روزانه بیش از ۸ هزار تن زباله در تهران تولید می‌شود و از آنجا که تا کنون اجرای برنامه‌های تفکیک زباله از مبدأ نتوانسته میزان تولید زباله را کاهش دهد، قرار است طرح جدیدی با عنوان «کاپ» با هدف ترغیب شهروندان به تولید کمتر زباله، اجرا شود.

طرح کاپ

همشهری آنلاین/ زینب زینال زاده: افزایش تولید زباله از یک سو و موضوع جمع آوری زباله از سوی دیگر معضلاتی هستند که شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران در دوره‌های مختلف با آن مواجه بوده و هستند. وجود برخی از نواقص در سیستم جمع آوری زباله و رعایت نکردن تفکیک زباله از مبدأ، زمینه را برای رونمایی از طرح «کاپ» در منطقه7 فراهم کرد. «صدرالدین علیپور»، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، در مراسم رونمایی از طرح که با حضور «سمیه حاجوی» شهردار منطقه7 برگزار شد، گفت: «با اجرای کاپ، قرار است از یک سو تولید پسماند کم شود و از سوی دیگر تا جایی که ممکن است بازیافت در مبدأ انجام و از پسماندها انرژی تولید شود.»

 «عباس مافی»، معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه۷، در گفت وگو با خبرنگار ما بابیان اینکه جمع آوری مخازن زباله از معابر عمومی نکته مهم طرح کاپ است گفت: «در سالهای اخیر، مدیریت شهری تهران برای رفاه بیشتر شهروندان اقدام به جانمایی و نصب مخازن زباله در معابر کرد. اما تخلیه زباله در هر ساعت از شبانه روز و تفکیک غیرمجاز زباله‌های مخازن از سوی زباله گردها و ریختن آشغال‌ها در معابر، به معضل بزرگ شهری تبدیل شد. بنابراین در طرح کاپ، نخستین کار حذف و جمع آوری مخازن زباله از معابر است. البته این به معنای حذف کامل مخازن زباله نیست. چرا که مخازن زباله داخل مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری و آموزشی، جانمایی و نصب می‌شوند. در واقع با این کار از یک سو تفکیک زباله در مبدأ نهادینه می‌شود و از سوی دیگر زبالهگردها به مخازن دسترسی ندارند.»

عباس مافی/ معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه7

به گفته او مرحله اول این طرح در وزارت «ارتباطات و فناوری اطلاعات» شهر تهران، فرماندهی کل نیروی انتظامی تهران بزرگ، سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش، مجتمع مسکونی ۴۰۰ واحدی پارس، شهرک مولی الموحدین(ع) و مجتمع مسکونی صبا، اجرا می‌شود.
 

مخازن سه قلوی هوشمند
به گفته معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه۷، معابر مهم و پرتردد منطقه شناسایی و پس از جمع آوری مخازن زباله در آنها، از مخازن سه قلو استفاده می‌شود. مافی در تشریح بیشتر این مخازن زباله گفت: «جمع آوری کامل مخازن از معابر، عملی نیست و به همین دلیل از مخازن ۳ قلوی هوشمند استفاده می‌شود. برای استفاده از این مخازن، کارت هوشمند در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد و با انداختن زباله داخل سطل‌ها، مبلغ زباله تفکیک شده محاسبه و در کارت شهروندان شارژ می‌شود.»
 

بخشنامه‌ای که ابلاغ شد
معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه۷، در ادامه صحبت‌هایش به بخشنامه ابلاغ شده هم اشاره و عنوان کرد: «در راستای این طرح، بخشنامه‌ای به معاونت شهرسازی ابلاغ شده است که براساس آن مالکان ساختمان‌ها موظف به جانمایی مخازن پسماند در داخل ساختمان هستند. همچنین شهروندان پیش از آغاز عملیات تخریب و ساخت و ساز ملک باید اقدام به تفکیک پسماندهای عمرانی کنند.»
 

مخازنی که داخل مجتمع ها جانمایی می شوند

کاهش پسماند
مدت کوتاهی از اجرای طرح کاپ در منطقه ۷ می‌گذرد، اما عباس مافی باور دارد کارهای خوبی انجام شده است: «جمع¬آوری ۷ مخزن ۱۱۰۰ لیتری پسماند از خیابان شریعتی، طراحی و ساخت سازه ایستگاه بهداشتی پسماند و طراحی مخازن خشک، تر، الکترونیک و فضای سبز، کارهایی هستند که در همین مدت کوتاه با کاهش ۶۱ مخزن در معابر عمومی انجام و به کاهش میزان تولید پسماند در منطقه منجر شذه اند.»

معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه ۷ در ادامه به هدفهای این طرح هم اشاره کرد و گفت: «ترغیب شهروندان به تولید کمتر پسماند و تفکیک آنها در مبدأ، ایجاد زیبایی بصری در معابر عمومی، رعایت اصول محیط زیست در معابر و حذف یا کاهش زباله گردها، هدفهای مهم این طرح هستند که امیدواریم با مشارکت و همکاری شهروندان بتوانیم طرح را به نحو احسن اجرا کنیم.»
 

کد خبر 474445

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha