آغازش از یک شب گرم در روزهای پایانی مرداد بود. در آن شب از مدیران مجتمع‌ها تا شورایاران و مسئولان شهرداری ناحیه ۴ منطقه ۵، مقابل ساختمان «اسکان کارگری» گرد هم آمدند تا با کارگران «خدمات شهری» گشتی در کوچه‌ها و خیابان‌ها زده و در این میان با روند جمع‌آوری زباله‌ها آشنا شوند.

بی‌زباله

همشهری آنلاین_ مریم باقرپور: البته شناسایی و معرفی معضلات خدمات شهری در شب هم جزو هدف «مریم تراشی»، شهردار ناحیه ۴، از این گشت شبانه بود. چراکه شب‌های کوچه‌ها و خیابان‌های «تهران» به‌ویژه در محدوده‌های متراکم در نبود کارگران خدمات شهری، با وجود انبوه زباله‌ها در کنار مخازن زیبا نیست. البته این گشت شبانه، زمینه‌ای را فراهم آورد تا در ناحیه ۴ طرح «نگهداشت شب در حوزه خدمات شهری» آغاز شود. طرحی که با وجود گذشته ۲ هفته از آغازش موجب رضایت شهروندان و نمایی متفاوت در محله‌های ناحیه ۴ شده است.
شب‌های کوچه‌پسکوچه‌های پایتخت با حجم زباله‌های که در کنار مخازن قرار می‌گیرند، زیبا نیست وگاه سبب آزار همسایه‌ها می‌شود، چراکه با باز کردن پنجره، شاهد حجم بالای زباله و بوی بد آن هستند و این وضع تا پاسی از شب و حضور کارگران خدمات شهری، ادامه دارد. اما ساکنان محله‌های «سازمان آب»، «شهرک پرواز»، «سازمان برنامه» شمالی و جنوبی و «ارم»، این روزها کمتر شاهد چنین صحنه‌هایی هستند. چون طرح نگهداشت شبانه شهر درحال اجراست. این طرح با تور شب‌گردی خدمات شهری با هدف آشنایی شهروندان با خدمات مدیریت شهری در شب و ارتقای سطح حساسیت آنها نسبت به موضوع پسماند و کاهش آن، در ناحیه ۴ آغاز شد. سپس با پیگیری شهردار ناحیه، محدوده‌های پر متراکم با تولید زباله بیشتر، شناسایی و با هماهنگی مدیران مجتمع‌ها به جای اینکه زباله‌ها تا ساعت ۱۲ در معبری قرار گیرند، زودتر جمع‌آوری می‌شوند. مریم تراشی، شهردار ناحیه ۴ می‌گوید: «پس از بازدیدهای شبانه و بررسی پیام‌های پرتکرار شهروندان در حوزه جمع‌آوری زباله‌ها به این نتیجه رسیدیم که به بازنگری در سیستم خدمات شهری نیاز داریم. برای همین، تعداد دفعات و ساعت جمع‌آوری زباله در معابر به‌ویژه محدوده‌های متراکم مانند مجتمع‌ها، برج‌ها و مراکز تجاری، شناسایی شد و متوجه شدیم در برخی محدوده‌ها به جای ساعت ۲۲، لازم است که خودروهای حمل زباله زودتر در محل حاضر شوند. یا در برخی معابر مانند خیابان «بهار» شمالی و جنوبی، سرایداران مجتمع‌ها وقتی مخازن پر می‌شد، چون چاره‌ای نداشتند، پسماندها را کنار مخازن تخلیه می‌کردند که این کار نه تنها زیبایی محله را زیر سؤال می‌برد، بلکه سبب ایجاد آلودگی، سرازیر شدن شیرابه در معبر و مهم‌تر از همه افزایش حجم کار کارگران می‌شد. برای همین، طرح را به اجرا گذاشتیم.»

مریم تراشی /شهردار ناحیه 4 منطقه5
  • شرط موفقیت؛ همکاری شهروندان

در طرح نگهداشت شبانه شهر، پس از بررسی، ۱۹ نقطه با حجم تولید بالای زباله در محدوده ناحیه ۴ شناسایی و از مدیران مجتمع‌ها، درخواست شد تا سرایداران همزمان با ورود خودروهای حمل زباله، پسماندها را به بیرون از مجتمع انتقال دهند. همچنین، فردی به‌عنوان ناظر بر عملکرد نیروهای خدمات شهری انتخاب شد تا بر چگونگی جمع‌آوری زباله‌ها، نظافت اطراف مخازن پس از جمع‌آوری و حتی جمع‌آوری «کتفی» ها نظارت کند. شهردار ناحیه ۴ می‌گوید: «از زمان اجرای طرح شاهد رضایت شهروندان بوده ایم و حجم شکایت‌ها هم کاهش یافته است. البته این آغاز فعالیت است و در نظر داریم تور شب‌گردی را هر ماه با حضور شهروندان برگزار کنیم تا از نزدیک با تلاش نیروهای خدمات شهری آشنا شوند و با شهرداری در روند اجرای طرح‌های بعدی مشارکت داشته باشند. چون در آینده نزدیک، طرح «کاپ» را در برخی از محله‌های ناحیه اجرایی می‌کنیم که با اجرای آن مخازن زباله از کوچه‌ها و خیابان‌ها جمع‌آوری می‌شود و به شرط همکاری ساکنان، در آن طرح نیز به موفقیت می‌رسیم.» 

  • کدام کوچه و خیابان؟  

طرح نگهداشت شهر خدمات شهری در ۱۹ کوچه‌ و خیابان ناحیه ۴ به سبب انباشت بالای زباله به شکل ویژه اجرایی می‌شود.

  • زباله‌دانی که گلباران شد

حدود ۰۰۴ خانوار در خیابان «وحید» غربی سکونت دارند و این آمار یعنی حجم بالای تولید زباله. زباله‌های که تاکنون در ۲ مخزن مقابل مجتمع‌ها تخلیه می‌شد وگاه سرایداران پس از پر شدن مخازن، زباله‌های تر و خشک را مقابل سطل‌ها خالی می‌کردند که چهره زشتی به محله می‌داد و بوی بد شیرابه‌ها، اهالی را شاکی کرده بود. اما با اجرای طرح نگهداشت، محل مخازن به ابتدا و انتهای خیابان منتقل و به جای مخازن شهرداری، گلدان‌های بزرگ گل در محل قرار داده شد که رضایت شهروندان را به دنبال داشته است.  


 

کد خبر 542914

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha