سرای محله شهران جنوبی به عنوان سرای محله ویژه معلولان در غرب تهران انتخاب شد. این مرکز فرهنگی که این روزها پاتوق توانیابان محله شده فرصتی را برای حضور آنها در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی فراهم کرده است.

عکس معلولان

همشهری آنلاین – سمیرا باباجانپور: افتتاح بخش معلولان سرای محله شهران جنوبی با حضور شهردار منطقه ۵ و رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران نقطه عطفی برای بهره مندی توانیابان از امکانات سراهای محله است. «حسن حاجی بیگی» دبیر شورایاری محله شهران جنوبی می گوید:« اداره کل سلامت شهرداری تهران برای همه خانه های سلامت دستورالعملی مبنی بر راه اندازی کانون معلولان در سراهای محله صادر کرده است. ما در سرای محله شهران جنوبی بیش از ۲ سال است که سعی کرده ایم شرایطی را فراهم کنیم تا توانیابان محله مانند سایر شهروندان از امکانات سرای محله بهره مند شوند. »

او می افزاید:«مسلماً حضور توانیابان در مکان های عمومی و مراکز فرهنگی و ورزشی مستلزم بهینه سازی و مناسب سازی فضای کالبدی است. در این سرای محله همه امکانات مثل مسیر ویژه نابینایان، آسانسور، مسیر حرکت ویلچر و حتی فضای آمفی تئاتر برای حضور توانیابان مناسب سازی شده است. استقبال توانیابان از کلاس های مجموعه خوب بوده و سعی داریم با برنامه ریزی بیشتر بتوانیم فضایی برای حضور توانیابان همه منطقه ۵ را فراهم کنیم. »
«شیرین اعتصامی» دبیرکانون معلولان سرای محله شهران جنوبی نیز حضور توانیابان در فعالیت های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی را تلاش برای تقویت  سلامت روحی و جسمی این قشر از شهروندان می داند و می گوید:« کلاس های ورزشی مانند یوگا و دوره های آموزشی هنری کنار دوره های آموزش هنر و خلاقیت مورد استقبال توانیابان محله قرار گرفته است. مناسب سازی فضای سرای محله شرایط را برای حضور آنها فراهم کرده و اکنون به راحتی می توانند از کلاس ها و فضاهای عمومی استفاده کنند. »
 دبیر کانون معلولان سرای محله شهران جنوبی از نبود بودجه لازم برای گسترش فعالیت های فرهنگی و ورزشی توایابان گلایه می کند و در ادامه می گوید:« راه اندازی کانون معلولان در سراهای محله بخشی از فعالیت های خانه سلامت است اما به دلیل مناسب نبودن فضای ساختمان ها و نبود بودجه لازم  این کانون  ها مخاطب زیادی ندارند. شهرداری برای مناسب سازی فضای کالبدی همراهی می کند ولی برای انجام فعالیت های دیگر به خصوص ورزشی بودجه ای در نظر گرفته نشده است و ما باید به امید کمک خیرین باشیم. این قشر از شهروندان پتانسیل خوبی در رشته های مختلف هنری و ورزشی دارند که متاسفانه کمتر به آنها بها داده می شود. »
سرای محله شهران جنوبی فضای داخلی سرا را برای حضور توایابان محله فراهم کرده است که این می تواند الگویی برای سایر سراهای محله شهرمان باشد.

کد خبر 474114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار