دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
۰ نفر

مدام در حال فعالیت و ورزش هستید، رژیم غذایی خود را کنترل می‌کنید و به دنبال محاسبه کالری دریافتی خود هستید؛ اما وزنتان کاهش نمی‌یابد. این یعنی یک جای کار می‌لنگد. در این مطلب ۱۲ دلیل را که باید آنها را رعایت کنید تا به وزن مورد نظر خود برسید با هم بررسی خواهیم کرد.

رژيم غذايي - تغذيه - غذا

به گزارش همشهری آنلاین، فرارو به نقل از ۱mhealthtips نوشت: بسیاری از افراد بدون اطلاع از دانستن قوانین کاهش وزن دست به گرفتن رژیم‌های غذایی بسیار شدید می‌زنند و درنهایت زمانی که در رسیدن به وزن ایده‌آل ناموفق می‌شوند، ناامیدتر از همیشه دوباره روند صعودی افزایش وزن خود را طی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

شما در حال فعالیت و ورزش هستید، رژیم غذایی خود را کنترل می‌کنید و مدام به دنبال محاسبه کالری دریافتی خود هستید؛ اما بهبودی در مسیر کاهش وزن اضافه شما حاصل نشده است. این یعنی یک جای کار می‌لنگد و باید به دنبال حل مشکل بود. برای قدم گذاشتن در مسیر کاهش وزن ۱۲ دلیل را که باید آنها را رعایت کنید تا به وزن مورد نظر خود برسید با هم بررسی خواهیم کرد:

۱- اولین عامل شکست؛ تغییر مداوم رژیم‌ غذایی
یکی از اصلی‌ترین نکات در رسیدن به وزن ایده‌آل داشتن یک برنامه رژیم غذایی متناسب با شرایط شما و استمرار در انجام و پیگیری آن است. به‌جای این‌که به دنبال جدیدترین رژیم‌های غذایی معرفی شده توسط دوستان و آشنایان که اکثر آنها نیز مبنای علمی مناسبی ندارند، با یک پزشک تغذیه مشورت کنید و به برنامه خود اطمینان داشته باشید.
بهتر است اهداف غیرواقعی را کنار بگذارید. ترک عاداتی که فرد سال‌ها با آن زندگی کرده است هیچ‌گاه در یک شب پایان نمی‌پذیرد. برای خود اهداف کوچک تعیین کنید و برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود صبور باشید. کنار گذاشتن نوشابه از رژیم غذایی کوچک‌ترین و اولین قدم برای بسیاری از افراد است.
تغییر مداوم رژیم‌های غذایی در بسیاری از موارد ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. پس روی سلامتی خود تمرکز داشته باشید. 

۲- بدن خود را از سموم پاک‌سازی کنید
بسیاری از سموم خطرناک در دنیای پیرامون ما وجود دارند که می‌توانند به بدن آسیب برسانند، سطح هورمون‌های بدن را تغییر دهند و کاهش دمای کلی بدن را سبب شوند که همه این‌ها می‌تواند در ایجاد چاقی موثر باشد.
نمی‌توان به صورت کامل از شر تمام توکسین‌ها خلاص شد، اما می‌توان با اضافه کردن مواد غذایی سرشار از فیبر و پروتئین بیشتر آنها را پاک‌سازی کرد یا کمتر در معرض آنها قرار گرفت.

۳- گرسنه بودن به معنای وزن کم‌کردن نیست
بسیاری از افراد با این تصور که گرسنه بودن و دست کشیدن از وعده‌های غذایی به آنها در لاغر شدن کمک می‌کنند، زمان‌های زیادی را بدون خوردن غذا طی می‌کنند. اما بهتر است بدانید که این کار شما را بیشتر در معرض چاقی قرار می‌دهد. به‌جای این کار باید در هر وعده غذایی به دنبال خوراکی‌هایی باشید که مدت بیشتری شما را سیر نگه دارد. غذاهای سالم، سرشار از فیبر و پروتئین می‌توانند بهترن گزینه‌ها باشند.

۴- بدن شما دچار کمبود ویتامین D است
ویتامین D یکی از مهم‌ترین مواد برای سلامت بدن است. بسیاری از هورمون‌ها، تنها در صورت در اختیار داشتن مقادیر مطلوبی از این ویتامین قادر به عملکرد مناسب خود هستند. اگر بدن شما با کمبود این ویتامین مواجه باشد، پروسه سوختن چربی‌ها نیز مختل خواهد شد.

۵- چربی‌های سالم مصرف نمی‌کنید
شاید درک این مطلب کمی دشوار باشد، اما باید بدانید که بدن برای سوزاندن چربی‌های اضافه خود نیز نیاز به چربی دارد؛ اما چربی‌های سالم. همیشه از نقش چربی‌ها در بدن به بدی یاد می‌شود. اما آنها یکی از مهم‌ترین مولکول‌های مورد نیاز برای یک بدن سالم است. بدن شما نیز برای جایگزین‌کردن چربی‌های مضر به چربی‌های سالمی نیاز دارد که در بسیاری از خوراکی‌ها از جمله ماهی‌ها، خشکبار و دانه‌ها و... یافت می‌شود.

۶- استرس دارید
استرس پاسخ طبیعی بدن انسان‌ها در مواجه با شرایط مختلف است. اما زمانی که این استرس در بدن شما به‌صورت مزمن پایدار شود سطح هورمونی به نام «کورتیزول» در بدن رو به افزایش می‌گذارد و به همین ترتیب سطح هورمون دیگری به نام «سرتونین» کاهش می‌یابد. همه این تغییرات به افزایش مصرف شیرینی‌جات منجر خواهد شد.
نقش دیگر کورتیزول در کاهش اسیدیته معده است. این اتفاق باعث می‌شود که هضم غذاها در معده با اختلال مواجه شود و احساس گرسنگی، حتی پس از خوردن وعده غذایی نیز به فرد دست دهد. همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا شما بدون این‌که حتی متوجه باشید، میزان غذای بیشتری مصرف کنید.

۷- شکر زیادی مصرف می‌کنید
شکر دشمن شماره اول بسیاری از رژیم‌های لاغری است. اگر بیشتر وعده‌های غذایی شما را خوراکی‌های سرشار از شکرهای افزودنی تشکیل می‌دهد احتمال بیشتری دارد که با کمبود مواد مغذی ضروری بدن مواجه و چاق شوید.
در بسیاری مقالات نقش مصرف بیش از حد شکر در افزایش هورمون گرلین بررسی شده است. این ماده غذایی افزایش دهنده احساس اشتها و گرسنگی در فرد است. علاوه بر این مصرف بیش از حد این ماده باعث القای هایپرگلایسمی و ایجاد دیابت مقاوم به انسولین خواهد شد.
 در دیابت مقاوم به انسولین، سلول‌ها به اثر این هورمون روی قند خون مقاوم می‌شوند، اما همچنان به نقش هورمون در ذخیره‌سازی چربی پاسخ می‌دهند. به عبارت دیگر باعث افزایش ذخیره چربی می‌شوند. اگر به فکر سلامتی خود هستید، مصرف شکر را تا حد ممکن محدود کنید.

۸- وعده‌های غذایی کوچک متعدد
احتمالاً شنیده‌اید که خوردن میان‌وعده‌های کوچک و مکرر به صورت هر دو تا سه ساعت یک بار برای شما مفید است و به لاغری کمک می‌کند. در بسیاری از موارد گفته می‌شود که این شیوه برای بالا نگاه داشتن قند خون و جلوگیری از پرخوری در وعده‌های غذایی ایده‌آل به نظر می‌رسد.
اما مطالعات جدید خلاف این امر را به اثبات رسانده‌اند و تاکید می‌کنند به جای این‌که هر چند ساعت یک وعده غذایی کوچک میل کنید، گوشت بدون چربی، چربی‌های سالم، غلات سبوس‌دار و البته میوه و سبزیجات را در وعده‌های متداول غذایی خود میل کنید. یا به عبارتی دیگر وعده‌های غذایی خود را طوری انتخاب کنید که مدت بیشتری احساس سیری داشته باشید.

۹- مشکلات تیروئیدی دارید
غده تیروئید مهم‌ترین بازیگر بدن در داشتن یک چرخه متابولیسم کارامد است. کم‌کاری تیروئید، سوخت‌وساز بدن را با اختلال مواجه می‌کند و فرد در نهایت دچار اضافه وزن می‌شود. در بسیاری از موارد باید پاسخ شکست رژیم‌های غذایی و نرسیدن به وزن مطلوب را در غده تیروئید پیدا کرد.
با یک آزمایش ساده خون می‌توانید از میزان عملکرد هورمون‌های تیروئیدی آگاه شوید.

۱۰- زیاد می‌خورم، چون می‌سوزانم
این یک باور نادرست در میان افرادی است که خواهان کاهش وزن هستند. حتی اگر روزانه صدها کالری سوزانده باشید، این بدان معنی نیست که می‌توانید هر آنچه را می‌خواهید بخورید. همچنین زیاد خوردن و داشتن این باور که آن را خواهید سوزاند به افزایش وزن منجر خواهد شد.

۱۱- خواب کافی ندارید
اگر شما نیز جزو ۴۰ درصد جمعیت جهان هستید که کمتر از ۷ ساعت خواب شبانه دارید، بدین معنی است که سطح بالاتری از انسولین، کورتیزول و قند خون دارید. همه این موارد به القای استرس و احساس گرسنگی در شما منجر خواهد شد. نداشتن خواب کافی، سلول‌های بدن را به انسولین مقاوم می‌کند.

بیشتر بخوانید: 

۱۲- آب کافی نمی‌نوشید
آب به کاهش وزن شما کمک بسیاری خواهد کرد. در بسیاری از موارد متخصصان تغذیه از آب به عنوان یک سرکوب‌کننده اشتها یاد می‌کنند. از هیدارته بودن بدن خود در همه حال مطمئن باشید؛ چراکه نداشتن سطح مطلوبی از مایعات در بدن، کلیه را با اختلالات شدیدی مواجه می‌سازد. اختلال در عملکرد کلیه در عملکرد طبیعی کبد نیز اختلال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که در نهایت چربی‌ها بجای سوختن در نقاط مختلف بدن تجمع داشته باشند.
در کنار این موارد نوشیدن آب قبل از وعده غذایی به ایجاد احساس سیری کاذب در فرد منجر خواهد شد. طبق گزارش وب‌سایت WebMD  اگر فقط قبل از یک وعده غذایی خود آب بنوشید، به کاهش ۷۵ درصدی کالری و کاهش مصرف ۲۷ هزار کالری در سال منتهی خواهد شد.

کد خبر 472501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی