دغدغه زیبایی اندام و رفع چاقی یا لاغری علاوه بر خطرات جسمانی، سلامت روان را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و زمینه‌ساز بروز اختلالات روانی در افراد است. 

چاقی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ریحانه عابدنیا روانشناس بالینی با بیان این‌که اپیدمی چاقی همیشه با هشدار درباره عوارض خطرآفرین جسمی و روانی همراه است،‌ گفت: چاقی نوعی بیماری مزمن به شمار می‌رود که حاصل مصرف زیاد از حد کالری است و وقتی به صورت شکمی یا مرکزی باشد، مرگ‌ومیر بیشتری به همراه دارد.

وی با بیان این‌که چاقی و لاغری مفرط می‌تواند به استرس‌های روانی یا همان انگ اجتماعی در فرد منجر شود،‌ افزود: برای لاغری روش‌های بسیاری توصیه‌ شده، اما آنچه اکثر مردم کمتر به آن توجه می‌کنند تأثیر افکار و رفتارها روی تناسب اندام به ویژه لاغری است.

عابدنیا با اشاره به اهمیت روانشناسی لاغری در مقابله با چاقی تصریح کرد: روانشناسی لاغری چندان مورد توجه افراد چاق قرار نمی‌گیرد. شاید به‌ همین دلیل بسیاری از افرادی که احساس می‌کنند اضافه‌وزن دارند و یا خیلی چاق هستند بدون در نظر گرفتن سلامت روان تصمیم می‌گیرند با ورزش و رژیم غذایی لاغر شوند و از این رو در بیشتر مواقع این افراد موفق نمی‌شوند.

این روان‌درمانگر با بیان این‌که درمان مشکلات سلامت روان دخیل در بروز و تداوم چاقی را باید جدی گرفت،‌ ادامه داد: علل و عوامل متعددی در پیدایش چاقی دخالت دارد که از آن جمله می‌توان به سیستم ژنتیک، آموزش، آسیب‌های روانشناختی دوران کودکی و مکانیسم‌های تطابقی بزرگسالی با شرایط استرس‌زا و یا ابتلای فرد به اختلالات خوردن اشاره کرد. 

  • رابطه چاقی با اختلالات رفتاری

عابدنیا خاطرنشان کرد: چاقی تا حدود ۴۰ الی ۶۰ درصد با اختلالات رفتاری از جمله افسردگی، استرس، وسواس، اختلالات خواب و یا خوردن ارتباط دارد. افسردگی می‌تواند با ایجاد افزایش کورتیزول خون، ریسک چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و فشار خون را بالا ببرد. مطالعات نشان داده است این ناهنجاری‌های متابولیک در افراد با علائم افسردگی که تحت درمان با بعضی از داروهای ضد افسردگی قرار گرفته‌اند، بهبود می‌یابد.

وی گفت: اگرچه تاکنون کمتر فرد یا افراد موفق در همراهی با توانایی برای کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی مشاهده شده‌اند، اما به وضوح دیده شده است افرادی که دارای اختلال کنترل هیجانی یا ظرفیت کمتر تحمل هستند، خواسته یا ناخواسته تمایل بیشتری به چاقی دارند.

این روانشناس ادامه داد: با توجه به موارد همراهی بسیار زیاد مکانیسم‌های روانی دخیل در بروز چاقی و همچنین این‌که فرد یا افراد چاق به راحتی در سیکل معیوب انگ افسردگی پرخوری گرفتار شده‌اند و نمی‌توانند سیری یا گرسنگی خود را شناسایی کنند، لزوم مراجعه به یک روانپزشک در موارد شکست‌های متعدد در کاهش وزن به شدت احساس می‌شود.

عابدنیا با بیان این‌که چاقی و اضافه‌وزن و در مقابل لاغری و کاهش وزن علاوه بر ضرر جسمانی که برای فرد ایجاد می‌کند، بر سلامت روان نیز تاثیرگذار است،‌ افزود: داشتن وزن مناسب امروزه دغدغه بسیاری از افراد شده و غالبا این نگرانی‌ها برای کسب زیبایی اندام شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیرا فرهنگ غالب در اکثر جوامع به سمت ایده‌آل‌سازی اندام و تشویق به داشتن وزن کم در افراد سوق یافته است و از طرفی چاق بودن نیز به نوعی نقص بیان می‌شود. بنابراین تا حدودی چاق بودن در جامعه پذیرفته نیست و فرد یا افراد دارای اضافه‌وزن در مقایسه مستمر خود با الگوهای اجتماعی از لحاظ اختلالات رفتاری احساس کمبود و ناکامی می‌کنند.

این روان‌درمانگر گفت: این مسئله می‌تواند با توجه به نوع شخصیت و سلامت روان بر اعتمادبه‌نفس و خلق فرد چاق تاثیر منفی بگذارد و از طرفی به دلیل ایده‌آل‌سازی ظاهر اندام (چاقی یا لاغری)، افراد چاق بیشتر مورد ارزیابی منفی، بازخورد دیگران و گاهی نادیده گرفتن قرار می‌گیرند.

کد خبر 480569

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار