محققان ایرانی در تلاش‌اند برخی از بیماری‌ها را با استفاده از سلول‌های بنیادی در قالب طرح‌های پژوهشی و کارآزمایی بالینی درمان کنند.

سلول بنیادی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محققان ایرانی تلاش می‌کنند با استفاده از سلول‌های بنیادی در قالب طرح‌های پژوهشی و کارآزمایی بالینی بیماری‌هایی نظیر انسداد عروق اندام تحتانی، دیابت و بیماری‌های مربوط به چشم و قلب را درمان کنند. اجرای کارآزمایی‌های بالینی پس از تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند زمینه ارائه خدمات گسترده‌تر به بیماران را فراهم آورد.

عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان، گفت: محققان ما در حوزه سیستم عصبی نیز کارهای خوبی انجام داده‌اند. امیدواریم کارآزمایی بالینی آن هم پشت سر گذاشته شود تا به شکل خدمات عمومی درآید و این خدمت درمانی نیز در پژوهشگاه رویان به مردم ارائه شود.

وی با اشاره به این‌که ما در پژوهشگاه رویان در زمینه سلول‌های بنیادی قدم‌های ارزنده‌ای برداشتیم، افزود: بانک خون بند ناف عمومی و خصوصی در این مجموعه راه‌اندازی شده و تعداد زیادی نمونه‌ در این بانک‌ها جمع‌آوری شده و تحقیقات در استفاده درمانی از سلول‌های بنیادی خون بند با قوت در حال انجام است.

رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به این‌که مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیردار در پژوهشگاه رویان راه‌اندازی شده است، بیان کرد: تمرکز این مرکز روی دیابت است. فردی خیر مکان این مرکز را در اختیار پژوهشگاه قرار داده است. این موضوع فرصت خوبی را برای انجام تحقیق و ارائه خدمت بهتر در اختیار محققان ما گذاشته است.

شاهوردی با اشاره به این‌که نگاه اصلی ما در این مرکز، سلول‌درمانی دیابت است، گفت: محققان ما با توان و ظرفیت‌های موجود در تلاش هستند، با کمک سلول‌های بنیادی، دیابت را درمان کنند.

وی اظهار کرد: در این مرکز، درمانگاهی راه‌اندازی شده است تا هم موضوع آموزش و هم تبلیغ سبک زندگی سالم و تحقیقات سلولی انجام شود به عبارتی در این درمانگاه آموزش، پژوهش و درمان کنار هم انجام می‌شود.

  • قوانین و آیین‌نامه‌ها باید همپای توسعه دانش به‌روزرسانی شود

رئیس پژوهشگاه رویان به پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی باید همپای توسعه دانش در کشور به‌روزرسانی شود. اگر آن‌ها را نداریم باید تدوین شود تا در حرکت علمی کشور خللی وارد نشود.

وی ادامه داد: با این کار علاوه بر توسعه فعالیت‌های پژوهشی در کشور، ارائه خدمات حداکثری به مردم و همچنین سودجویی‌ها به حداقل خواهد رسید.

شاهوردی به انجام ویرایش‌های ژنی در دنیا در قالب کارآزمایی‌های بالینی اشاره کرد و افزود: در مقالات علمی ادعا شده است در بیماری‌هایی مانند هموفیلی و تالاسمی امکان ویرایش ژن وجود دارد و حتی افراد بزرگسال هم با ویرایش ژنی می‌توانند مشکل خود را برطرف کنند، اما عمومی شدن این روش درمان زمان زیادی خواهد برد.

وی به رخدادهای جدید مانند پزشکی مبتنی بر فرد، پزشکی بازساختی یا ژن‌درمانی با محوریت سلول‌های بنیادی اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه در برخی کشورها انجام شده است تا امکان ارائه این خدمات فراهم شود و ما هم در این زمینه گام‌های خوبی برداشتیم.

رئیس پژوهشگاه رویان یادآور شد: کشوری در آینده در این زمینه‌ها حرفی برای گفتن دارد که بانک‌های سلولی قوی‌تر و متنوع از قومیت‌های خود داشته باشد. اگر ما هم در این زمینه قدم‌های محکم برنداریم و حرکت جدی نکنیم، در آینده با مشکلاتی جدی مواجه خواهیم شد.

کد خبر 469284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار