سه‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان یکی از شرکت‌های فناوری با استفاده از نانو فناوری چادرهای مشکی ضدآب و خنک‌کننده تولید کردند. پیش‌تر پیراهن‌های مردانه آنتی‌باکتریال که مانع انتشار بوی عرق می‌شود نیز به بازار عرضه شده بود.

چادر مشکی

ایسنا نوشت: بهاره ناصر الملکی از محققان طرح، تولید پارچه‌هایی با خواص ویژه را از زمینه‌های تحقیقاتی این شرکت فناوری دانست و گفت: در گذشته از نانو ذرات در پارچه استفاده می‌شد که به منظور کاهش هزینه‌ها روش نوینی برای اعمال خواص ویژه به پارچه‌ها ارائه کردیم.

وی اسپری نانو ذرات بر روی محصول نهایی را از راهکارهای این شرکت ذکر کرد و ادامه داد: با این روش منسوجاتی با خواصی چون آنتی‌باکتریال، ضد آتش، ضد لک و ضد آب را به محصولات نهایی با کاربری در هتل‌ها، رستوران‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین صنعت فولاد تولید کردیم.

ناصرالملکی روپوش‌های بیمارستانی، ملحفه، رومیزی، پارچه‌های ضد آتش، شلوار ضد سایش و پیراهن مردانه را از محصولات تولیدی این شرکت دانست و افزود: پیراهن مردانه تولید شده در بخش‌های پشت، سر آستین و یقه ضد آب و لک است، ضمن آن‌که در زیر بغل این پیراهن‌ها آنتی باکتریال است و مانع انتشار بوی عرق می‌شود و در صورت تعریق به سرعت خشک می‌شود.

این محقق با بیان این‌که این خواص از طریق پاشش نانو ذرات بر روی سطح محصول نهایی نساجی ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: برای این منظور دستگاهی ساختیم و از این طریق محلول حاوی نانو ذرات بر روی محصول نهایی پاشیده می‌شود.

ناصرالملکی چادرهای ضد آب و خنک‌کننده را از دیگر دستاوردهای دانش‌بنیان این شرکت نام برد و یادآور شد: چادرهای تولید شده با استفاده از نانو ذرات دارای دو خاصیت «خنک‌کننده» و «ضد آب» هستند. این دو ویژگی به طور همزمان بر روی چادرها ایجاد نشده است.

پارچه سمت راست بدون اعمال نانو ذرات و پارچه سمت چپ ضد آب‌شده با نانو ذرات

وی با اشاره به چادرهای خنک‌کننده توضیح داد: این چادرها برای مناطق گرم به‌ویژه شهرهای جنوبی کشور مناسب هستند؛ چراکه پارچه این چادرها با جذب رطوبت هوا و حتی رطوبت کولرهای آبی، موجب می‌شود که فرد احساس خنکی کند.

این محقق ادامه داد: آب در چادرهای ضد آب تولید شده با تاخیر جذب می‌شود و در صورتی که ماده سیالی بر روی چادر ریخته شود، خیس نمی‌شود.

ناصرالملکی پایداری خواص این منسوجات را بسته به نوع شست‌وشو و نحوه نگهداری از آن دانست و گفت: اگر این منسوجات را با پودرهای لباسشویی دارای آنزیم و با آب با حرارت بالا شسته شوند، پایداری خواص آنها کمتر می‌شود. شست‌وشو با مایع لباسشویی و درجه حرارت پایین آب، دوام نانو ذرات اعمال شده بر روی پارچه را بیشتر خواهد کرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: نانو ذرات اعمال شده بر روی این محصولات مانع کثیف شدن پارچه می‌شود و این امر موجب کاهش تعداد شست‌وشو خواهد شد.

به گفته این محقق، کلیه محصولات این شرکت به مرحله تجاری‌سازی رسیده است.

کد خبر 460722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار