همشهری آنلاین: پژوهشگران پارک علم و فناوری گیلان با استفاده از نانو ذرات فلزی لباس‌های هوشمندی را تولید کردند که قادر به دریافت سیگنال‌های حیاتی بدن است و در صورت وجود شرایط غیرعادی اطلاعات دریافتی را به پزشک ارائه می‌دهد.

به گزارش مهر، محمود صابری مطلق- مجری طرح گفت: با استفاده از نانو ذرات فلزی به این منسوجات قابلیت رسانایی دادیم تا بتوان آن را در زمینه‌های مختلف کاربردی کنیم.

این منسوجات در تولید پارچه‌های هوشمند کاربرد دارند. با استفاده از این منسوجات قادر به تولید لباسی هستیم که بتوان سیگنال‌های قلب را دریافت کرد.

این منسوجات در حوزه مهندسی پزشکی کاربرد دارد، دارای سنسورها و پردازشگرهایی هستند که با استفاده از آن می‌توان سیگنال‌های حیاتی نظیر ضربان و سیگنال‌های قلب و دمای بدن فرد را دریافت کرد.

با اطلاعات به دست آمده امکان دریافت از طریق سیستم مرکزی کنترل نیز فراهم شده است. اطلاعات دریافت شده توسط پردازشگر مرکزی آنالیز و در شرایط بروز علایم غیرعادی پیام به پزشک و کاربر به صورت همزمان ارسال خواهد شد.

تولید این منسوجات ما را قادر می‌کند تا بتوانیم لباس‌های هوشمند تولید کنیم که در حال حاضر موفق به تولید نیمه صنعتی این منسوجات شدیم.

در حال حاضر بیش از 19 شرکت اروپایی در این زمینه فعال هستند. این نوع پروژه‌های تحقیقاتی حرکت در مرزهای دانش است از این رو کاربردی شدن آن زمان‌بر است.

در این پروژه، پارچه نیمه رسانا و همچنین حسگرهای بیومکانیک آن به تولید نیمه صنعتی رسیده است.

صابری همچنین به نوع نانو ذرات تولید شده در این منسوجات اشاره کرد و افزود: در این منسوجات می‌توان کلیه نانو ذرات فلزی چون نانو ذرات نقره و مس را به کار برد.

کد خبر 232317

برچسب‌ها