مجموع نظرات: ۰
شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۶:۴۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان موفق به ابداع ماده‌ای شدند که می‌تواند از حرارت بدن برای ایجاد برق استفاده کرده و در هنگام ورزش از این انرژی برای شارژ الکترونیک‌های کوچک استفاده کند

پارچه

به گزارش خبرگزاری مهر، این ماده، پارچه‌ای به نام Power Felt است که توسط دانشمندان دانشگاه "فورست" در کارولینای شمالی ابداع شده است.

برای ابداع این پارچه نانولوله‌های کربنی به شکل پوششی نمدی به یکدیگر بافته شدند که می‌توانند حرارت بدن کاربر را به خود جذب کرده و سپس آن را به برق تبدیل کنند. ایده تولید حرارتی برق ایده‌ای جدید به شمار نمی‌رود اما به دلیل بالا بودن هزینه‌های آن از رواج چندانی برخوردار نیست.

این در حالی است که محققان میزان هزینه مورد نیاز برای تولید ماده جدید به منظور تامین انرژی یک گوشی موبایل یک دلار اعلام کرده‌اند. با این همه استفاده از نانولوله‌های کربنی می‌تواند از هزینه ساخت این مواد بکاهد.

همچنین دانشمندان می‌گویند راه‌های متعددی نیز وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها لایه‌های بیشتری از این نانولوله‌ها ایجاد کرده و برای بهبود برق خروجی از ضخامت آنها تا حد ممکن کاست. با وجود اینکه تا زمان تکمیل نهایی این ابداع هنوز به زمان نیاز هست اما نمونه اولیه این پارچه آماده ارائه به بازار است.

کد خبر 161558
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز