سارا جعفرزاده ـ خبرنگار: اهالی تکه پانزدهم پایتخت در هفته‌های اخیر شاهد افتتاح ۱۵ طرح مختلف شهری با حضور شهردار تهران بودند.

کارآفرینی

بهره‌برداری از این طرح‌ها نویدبخش روزهای خوب است که کیفیت زندگی در جغرافیای منطقه ۱۵ را ارتقا می‌بخشد. طرح‌هایی از جمله افتتاح مرکز کارآفرینی شکوفا که باعث رشد اشتغالزایی برای اقشار کم‌درآمد در منطقه شد. باز شدن درهای مرکز «باغچه حواس» به روی کودکان نابینا و کم‌بینای منطقه که روزنه امیدی را دردل خانواده‌هایشان باز کرد. جانمایی ۲۰ خانه دوچرخه در منطقه که فرهنگ استفاده از دوچرخه را در میان شهروندان نهادینه خواهد کرد و بازگشایی خیابان ناصری که بعد از سال‌ها دسترسی شهروندان را به معابر اطراف امکان‌پذیر می‌کند. افتتاح استخر و سونای افسریه که نخستین مجموعه آبی مجهز در این محله به شمار می‌رود و موجب افزایش سرانه‌های ورزشی و تفریحی منطقه شده ‌است. در این گزارش برخی از مهم‌ترین طرح‌های گشایش‌یافته را معرفی کرده‌ایم.

  • ارتقای زندگی شهروندان

از زمان حضور مدیریت شهری فعلی در منطقه ۱۵ شاهد پیشرفت‌ در حوزه‌های مختلف عمرانی، ترافیکی، اجتماعی و... محله‌ها بوده‌ایم. افتتاح بیش از ۴۶ طرح مهم شهری در سال گذشته گواه این مدعاست. از ابتدای امسال تاکنون هم طرح‌های مختلفی در منطقه به بهره‌برداری رسیده که مهم‌ترین آنها افتتاح خط ۶ مترو در منطقه ۱۵ است. اکنون می‌توان گفت دغدغه اصلی مدیریت شهری منطقه ۱۵ ارتقای کیفیت زندگی در این منطقه است. «وحیدرضا محمدی» شهردار منطقه۱۵ دراین‌باره می‌گوید:‌«تمام تلاش من و همکارانم در شهرداری منطقه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است. با توجه به اینکه بخشی از منطقه بافت فرسوده دارد سعی کرده‌ایم در تمام محله‌ها با توجه به نیازهای شهروندان طرح‌های مختلف را برنامه‌ریزی و در نهایت افتتاح کنیم. افتتاح ۱۵ طرح مهم از جمله مرکز کارآفرینی شکوفا، استخر و سونای افسریه جنوبی، باغچه حواس و بازار میوه و تره‌بار فجر برخی از اقداماتی است که با تلاش شبانه‌روزی گروه اجرایی منطقه محقق شده ‌است. »

  • آموزش و اشتغال در مرکز شکوفا
    یکی از دغدغه‌های مسئولان منطقه، اشتغالزایی برای شهروندان است. در برخی از محله‌های منطقه ۱۵ اقشار کم‌برخوردار زندگی می‌کنند و در این شرایط مدیران منطقه همت خود را برای توانمندسازی و اشتغال آنها به کار گرفته‌اند. از همین رو مرکز آموزش و اشتغالزایی شکوفا را در سوله‌ای به مساحت هزار و ۸۰۰‌مترمربع ایجاد کرده‌اند و قرار است در این مرکز لباس مردانه با استفاده از آخرین تکنولوژی دستگاه‌های ‌دوزندگی تولید شود. این مرکز امکانات مختلف از جمله خط تولید پیراهن و شلوار مردانه با استفاده از آخرین تکنولوژی، دستگاه‌های دیجیتال خیاطی، محیط کارگاهی، فروشگاه عرضه البسه تولیدی، رستوران، استراحتگاه، سرویس بهداشتی، فضای باز و... دارد. در این مرکز شرایط اشتغال برای ۲۰۰ نفر فراهم شده و شهروندان می‌توانند ضمن آموزش، مشغول کار شوند. مرکز آموزش و اشتغالزایی شکوفا با همکاری شهرداری تهران و بخش خصوصی ایجاد شده است. این مرکز در بزرگراه امام رضا(ع)، بعد از میدان آقانور، ورودی شهرک رضویه، لاین کندرو، مقابل مددسرای خاوران قرار دارد.
  • باغچه حواس خانه‌ای برای روشندلان

افزایش سرانه‌های خدماتی در منطقه موضوعی است که مدیریت شهری بر آن تأکید ویژه دارد و این موضوع را با افتتاح چند مرکز از جمله مرکز تفریحی «شیرین دخت» و باغچه حواس به اثبات رسانده ‌است. طرح «باغچه حواس» مرکزی است که با هدف توجه و ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان نابینا و کم‌بینای منطقه ایجاد شده که به‌عنوان خانه دوم کودکان نابینا، مکانی برای گذران اوقات فراغت، یادگیری و آموزش است. این مرکز در زمینی به مساحت ۵۰۰‌مترمربع ساخته شده و امکانات مختلفی از جمله اتاق موسیقی، اتاق مهارت‌آموزی، اتاق نور، اتاق بازی و... دارد. در این مرکز استادان و مربیان، داوطلبانه به کودکان موضوعات مختلفی چون زبان انگلیسی، موسیقی، مهارت‌های ارتباطی و... را آموزش‌ می‌دهند. تمام امکانات این مرکز رایگان در اختیار کودکان نابینای منطقه ۱۵ قرار می‌گیرد. این مرکز در محله افسریه، بین ۱۵ متری سوم و چهارم، خیابان سوری قرار دارد.

  • تفریح در مجموعه استخر افسریه جنوبی

تابستان امسال تابستان به یاد ماندنی برای اهالی محله افسریه جنوبی است. تابستانی داغ با چاشنی شنا در استخر افسریه جنوبی که افتتاح این مجموعه اتفاق خوبی برای اهالی این محله است. با توجه به تراکم بالای جمعیت محله افسریه جنوبی، این مجموعه مجهز آبی در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۸۰۰‌مترمربع و عرصه‌ای برابر با هزار و ۵۵۰‌ مترمربع بنا ساخته شده است. این مجموعه به امکانات مختلف از جمله استخر عمیق، استخر کم‌عمق، سونای خشک و بخار، جکوزی، سرویس بهداشتی، بوفه، پارکینگ و... مجهز است و به‌عنوان نخستین مجموعه آبی محله افسریه جنوبی فعالیت می‌کند و با توجه به اینکه به تازگی افتتاح شده، پیش‌بینی می‌شود علاوه بر اهالی محله افسریه، اهالی محله‌های مجاور هم از امکانات این مجموعه استفاده کنند. این مجموعه فاخر مطابق با استانداردهای روز ساخته شده است.

  • ایجاد پهلوگاه ایستگاه مترو بعثت
    شبکه حمل‌ونقل عمومی در منطقه ۱۵ با سرعت بالایی روبه گسترش است. از توسعه ناوگان اتوبوسرانی، تاکسی و مترو گرفته تا ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری. با توجه به وجود چند ایستگاه از خط ۶ مترو در منطقه تصمیماتی برای ایجاد پهلوگاه تاکسیرانی در مجاور ایستگاه مترو بعثت گرفته شده و این حرکت با توجه به اینکه مسافران هنگام خروج از مترو نیاز دارند تا با وسیله نقلیه مناسب به مقصد خود برسند، بسیار مطلوب تلقی می‌شود و از همین رو ایجاد پهلوگاه مجاور مترو در دستور کار شهرداری قرار گرفت. در حال حاضر این پهلوگاه در زمینی به مساحت هزار و ۵۰۰‌مترمربع قرار گرفته و دارای ۴ خط تاکسی به مسیرهای افسریه، مسعودیه، مشیریه و رضویه است و یک دستگاه اتوبوس هم به مقصد شهرک شهید بروجردی مسافران را جابه‌جا می‌کند. با ایجاد این پهلوگاه دسترسی شهروندان به حمل‌ونقل عمومی افزایش می‌یابد و تردد آنها ایمن‌تر می‌شود.
کد خبر 450672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار