گروه سلامت: توصیه به خوش‌اخلاق بودن و حفظ آرامش، از این‌پس، فقط یک توصیه اخلاقی یا سفارشی درجهت ارتقای سلامت روان نیست؛ توصیه‌ای برای حفظ سلامت جسم هم هست.

اگر دل را به دریا زده‌اید و از خرد و خاکشیر کردن اعصاب‌تان با کوچک‌ترین بوق و بهانه‌ای، نمی‌ترسید، لااقل از خطر مرگ بترسید که محققان به تازگی سرنخ‌هایی از آن را نیز یافته‌اند.

آنها می‌گویند در افراد بداخلاق و عصبانی، میزان برخی از آنتی‌اکسیدان‌های خون کمتر از سایرین است و همین می‌تواند زمینه را برای ابتلای بیشتر آنها به بیماری‌های قلبی فراهم کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها، گروهی از مواد هستند که کار آنها مبارزه با محصولات خطرناک سوخت‌وساز بدن است.

آنتی‌اکسیدان‌ها که می‌توان برخی ویتأمین‌ها را نیز به نوعی در بین آنها جای داد، کار پاک کردن و تجزیه این محصولات خطرناک را، موسوم به رادیکال‌های آزاد، انجام می‌دهند.

تاکنون نقش برخی عوامل در کم شدن میزان طبیعی آنتی‌اکسیدان‌های بدن، شناخته شده بود؛ عواملی مانند آلودگی هوا، سیگار و تغذیه نامناسب. اما این اولین بار است که نقش یک عامل روانی، روی میزان این مواد در بدن، بررسی می‌شود و نتیجه هم، مثبت از آب درآمده است.

به گزارش رویترز، در بررسی این محققان، بیش از 3 هزار و 500 مرد و زن 18 تا 30 ساله، از لحاظ عوامل خطر بیماری‌های قلبی ارزیابی شدند که نتایج حاضر، بخشی از این ارزیابی است.

محققان ابتدا سطوح برخی آنتی‌اکسیدان‌ها، از قبیل کارتنوئید (پیش‌ساز ویتأمین A)، توکوفرول (ویتأمین E) و نیز لیکوپن را در این افراد اندازه گرفتند. سپس در مرحله بعدی، از طریق یک پرسش‌نامه روان‌شناسی، میزان عصبانیت آنها را در زندگی روزمره، بررسی کردند. این بررسی‌ها، به مدت بیش از 7 سال بعد، ادامه پیدا کرد.

نتیجه این شد که فقط میزان انواع کارتنوئیدهای خون، با میزان عصبانیت افراد رابطه معنی‌داری داشت.

بنابراین می‌توان گفت این مطالعه، به‌عنوان اولین قدم در بررسی اثر رفتار و وضعیت روانی فرد، در سلامت جسمی‌اش، توانسته به نتایج کوچک، اما قابل‌ملاحظه‌ای دست پیدا کند.

البته خود این محققان، به محدودیت‌های طرحشان اشاره می‌کنند. درست است که مطالعات پیشین نشان داده بود که میزان ابتلای افراد پرخاشگر یا اصطلاحا عصبانی، به بیماری‌های قلبی بیشتر و مرگ ومیر آنها نیز در اثر این بیماری‌ها بیشتر است، اما متغیرهای دیگری نیز هستند که ممکن است در این میان تأثیر  داشته باشندو شاید نتوان این موضوع را صد در صد به رابطه بین رفتارهای عصبی و کاهش آنتی‌اکسیدان‌ها ربط داد.

همه می‌دانیم که افراد عصبی، بیشتر از بقیه ممکن است سیگار بکشند، کمتر به تغذیه‌شان توجه دارند و احتمال الکلی شدن آنها، حداقل در جوامع غربی، بیشتر است. همه این عوامل، می‌توانند برای بروز بیشتر بیماری‌های قلبی در آنها کافی باشد؛ چه میزان آنتی‌اکسیدان‌های خون‌شان کمتر باشد و چه نه.

این نتایج که در شماره اول ژانویه 2008 نشریه «اپیدمیولوژی آمریکا» منتشر شده، شاید یک بهانه دست ما بدهد که از این به بعد برای کنترل خشم و عصبانیت‌مان، بیشتر تلاش کنیم.

به این ترتیب هم به سلامت روان‌ خود و اطرافیان‌مان کمک کرده‌ایم و هم به سلامت جسم‌مان.

کد خبر 40879

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار