شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: کمیته اطلاعات سنای آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، جیمز کومی، مدیر پیشین دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) که ‌به‌تازگی توسط ترامپ برکنار شد، موافقت کرده تا در یک جلسه علنی در مقابل این کمیته شهادت دهد.

 بر اساس این بیانیه، این جلسه استماع برای بعد از تعطیلات "روز یادبود" در 29 مه(8 خرداد) برنامه‌ریزی شده، تاریخ دقیق این جلسه هنوز اعلام نشده است.

"ریچارد بر"، دبیر کمیته اطلاعات سنای آمریکا گفته: ما مشتاق شنیدن شهادت رئیس سابق اف‌بی‌آی درباره تحقیق و تفحص از تلاش روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ۲۰۱۶ هستیم.

سناتور "ریچارد بر" همچنین تاکید کرده امیدوار است در این جلسه که گفته شده احتمالا تا دو هفته دیگر برگزار می‌شود جیمز کومی "برای مردم آمریکا درباره وقایع اخیر و آنچه این روزها به طور وسیع در رسانه‌ها طرح می‌شود، توضیح دهد".

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،اشاره "بر" به موضوع اخراج جیمز کومی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور و پس لرزه‌های آن است که در چند روز گذشته همواره در صدر اخبار آمریکا قرار گرفته است.

در همین حال، سناتور مارک وارنر، نایب رئیس کمیته امنیت و اطلاعات سنا هم گفته حضور کومی در سنا "به روشن شدن بسیاری از مسائل که پس از اخراج ناگهانی رئیس اف‌بی‌آی پیش آمده" کمک می‌کند.

آن طور که گفته شده این جلسه به طور علنی برگزار خواهد شد و این به معنای پوشش زنده آن از سوی اغلب رسانه‌هاي آمریکاست؛ موضوعی که می‌تواند یک بار دیگر بحران بزرگی برای کاخ سفید و دولت ترامپ به وجود آورد.

در همین حال همچنین رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند دونالد ترامپ در دیدار ۹ روز پیش خود با مقام‌های روسی به آنها گفته اخراج جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی، "فشارها را کاهش" داده است.

روزنامه نیویورک تایمز بر مبنای مدارکی که مدعی است از محتوای جلسه هفته گذشته دونالد ترامپ با سرگئی لاوروف در کاخ‌سفید، به دست آورده گزارش کرده رئیس‌جمهوری آمریکا به وزیر خارجه روسیه گفته "اخراج این مرد دیوانه، فشار بزرگی را از روی ما برداشت."

جیمز کومی در مقام رئیس اف‌بی‌آی در حال تحقیق و تفحص از ادعای ارتباط میان ستاد انتخاباتی و حلقه نزدیک به ترامپ و دولت روسیه بود که حدود 10 روز پیش با حکم شدیداللحنی از سوی ترامپ اخراج شد.

با وجود موافقت جیمز کومی برای شهادت دادن در برابر کمیته اطلاعات و امنیت سنا، او به درخواست دیگری از سوی کمیته قضایی سنا برای بررسی "پیامدهای اخراج او و همچنین بررسی روابط مقام‌های دولت اوباما و ترامپ با مسکو" جواب رد داده است.

تصمیمی که با انتقاد دموکرات‌های سنا روبه‌رو شده است؛ چارلز گرسلی و دایان فاسنیتاین که به ترتیب دبیر و یکی از اعضای بلندمرتبه کمیته قضایی سنا هستند، هر دو رد این دعوت از سوی کومی را "بسیار مایوس‌کننده" خوانده‌اند.

گرسلی گفته" "هیچ دلیلی وجود ندارد که آقای کومی نتواند در برابر هر دو کمیته سنا شهادت بدهد... ما امیدواریم او در تصمیمش تجدید نظر کند."

در همین حال، سناتور جمهوری‌خواه، لیندسی گراهام، با اشاره به انتخاب بازرس ویژه برای تحقیق و تفحص درباره ارتباط حلقه نزدیک دونالد ترامپ با روسیه انتقاد کرده و گفته نگران است که انتخاب مولر، رئیس سابق اف‌بی‌آی به عنوان بازرس ویژه این تحقیقات، ممکن است منجر به بسته شدن دست کنگره برای انجام تحقیقات مستقل در این باره شود و حتی دعوت از مقام‌ها برای شهادت در برابر نمایندگان و سناتورهای کنگره را با موانعی روبه‌رو کند.

کد خبر 370660

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha