شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۲
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس با اشاره به لفاظی‌های تند دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا در رابطه با کره شمالی گفت: ترامپ خطر تبدیل کردن جهان به یک مکان خطرناک‌تر را بالا می‌برد.

جرمي كوربين، رهبر حزب کارگر انگلیس تاکید کرد، آمریکا با اختلاف بسیار زیادی، قوی‌ترین قدرت نظامی جهان است و بايد از این قدرتش با دقت برای حمایت از تلاش‌های بین‌المللی براي حل درگیری‌ها به صورت جمعی و صلح‌آمیز استفاده کند.

رهبر حزب کارگر انگلیس در یک سخنرانی حول محور سیاست خارجی افزود:این مشکلات روز به روز وخیم‌تر می‌شوند و تهدیدها و بی‌ثباتی بالا می‌گیرند. وضعیت جهان روز به روز خطرناک‌تر می‌شود و ظاهرا رئیس‌جمهور جدید آمریکا تصمیم گرفته تا با تشدید بی‌ملاحظه رویارویی‌ها با کره شمالی، انجام یک جانبه حمله موشکی به سوریه، مخالفت با توافق هسته‌ای دولت باراک اوباما با ایران و حمایت از یک رقابت تسلیحات اتمی جدید به خطرات موجود در جهان بیفزاید.

 به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، این اظهارات کوربین پس از آن مطرح شده که ترامپ از جشن ۱۰۰ روزگی روی کارآمدنش استفاده کرد و نسبت به یک درگیری بسیار بزرگ میان آمریکا و کره شمالی هشدار داد اما گفت: همچنان به حل صلح‌آمیز این بحران دیپلماتیک متعهد است.

ترامپ ماه گذشته در واشنگتن گفته بود: قطعا این احتمال وجود دارد که با کره شمالی به یک جنگ بسیار بزرگ برسیم.

کوربین گفت: اگر در انتخابات پارلمانی هشت ژوئن (18 خرداد) پیروز شوم و یک دولت کارگر روی کار بیاید تصمیم دارم تا با دولت آمریکا یک رابطه قوی و دوستانه برقرار کنم اما از بیان نظرهاي خود اجتناب نخواهم کرد.

او افزود: این‌که منتظر بمانیم و ببینیم در واشنگتن باد از کدام طرف می‌وزد یک رهبری قوی محسوب نمی‌شود. قطعا چاپلوسی از دوران ترامپ نیز نمی‌تواند باعث ایجاد ثبات شود.

این رهبر حزب کارگر در انتقاد از منتقدان خود نیز گفت: من همیشه نمی‌گویم باید صلح کرد و قبول دارم که اقدام‌هاي نظامی براساس قوانین بین‌المللی به عنوان آخرین راه حل در برخی موارد لازم و ضروری هستند.

اما او گفت: جنگ علیه ترور که به دنبال حمله‌هاي تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ آغاز شد و مداخله‌های یک جانبه ناکام بودند. این اقدام‌ها باعث افزایش امنیت در کشورهای ما نشدند بلکه در عوض باعث بی‌ثباتی و تخریب شدند.

کوربین ادامه داد: در نتیجه یک دولت کارگر به سیاست‌های خارجی مستقل و راسخ خود که در لندن اتخاذ می‌شوند جامه عمل خواهد پوشاند و به دولت‌ها و کشورهای دیگر وابسته نخواهد بود.این چهارمین انتخابات پارلمانی متوالی است و در حالی انجام مي‌شود که انگلیس در جنگ به سر می‌برد و نیروهای مسلح ما در خاورمیانه و نقاط دیگر جهان مشغول فعالیت هستند.

او در پایان گفت: رویکرد "اول بمب، بعد مذاکره" ناکام بوده است. این نسخه قطعا به افزایش بی‌ثباتی و تهدید می‌انجامد نه کاهش آن‌.

کد خبر 369803

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha