همشهری آنلاین: جنبش فتح و جهاد اسلامی از انتخاب اسماعیل هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی حماس استقبال کردند.

استقبال فتح و جهاد اسلامی از انتخاب رئیس جدید دفتر سیاسی حماس

به گزارش ایسنا، عزام احمد، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح از انتخاب اسماعیل هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی جنبش حماس استقبال کرد.

وی در گفت‌وگو با الرساله نت در واکنش به انتخاب هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی حماس تصریح کرد: من به این مساله خوشبین هستم اما مساله مهم‌تر وجود اراده سیاسی نزد تمامی طرف‌ها برای پایان دادن به شکاف داخلی است و باید اقدامات فوری برای پایان دادن به تنش های موجود در عرصه فلسطین به خاطر تداوم شکاف داخلی اتخاذ شود.

وی ابراز امیدواری کرد که پس از انتشار سند سیاسی حماس و انتخاب هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی حماس، آشتی ملی نهایی شود.

این عضو کمیته مرکزی جنبش فتح در پاسخ به سوالی درباره تماس های این جنبش با حماس خاطرنشان کرد: موسی ابو مرزوق یک هفته قبل در جریان تماس تلفنی به من اعلام کرد که منتظر تماس رهبران حماس پس از پایان انتشار سند سیاسی و انتخاب رئیس جدید دفتر سیاسی این جنبش است.

وی افزود که جنبش فتح اقدامات متعددی به منظور فراهم شدن زمینه تشکیل دولت وحدت ملی و آغاز فوری اجرای تمامی مفاد توافق آشتی اعلام شده در ماه مه سال ۲۰۱۱ به منظور یکپارچه‌سازی نهادهای فلسطینی در کرانه باختری و غزه اتخاذ کرده است.

عزام احمد همچنین اعلام کرد: ما به موازات این اقدامات، روند احیا و توسعه سازمان آزادی‌بخش فلسطین را از طریق سرعت بخشیدن به تشکیل جلسه شورای ملی که رسما از حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی برای عضویت در این سازمان دعوت کرده بود، آغاز کرده‌ایم.

وی افزود: پایان همیشگی اشغالگری در سرزمین فلسطین در سایه شکاف داخلی موجود محقق نخواهد شد.

از سوی دیگر، داود شهاب، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین انتخاب اسماعیل هنیه را به عنوان رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) به این جنبش تبریک گفت و تاکید کرد که خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی حماس با کارنامه‌ای درخشان و مملو از رشادت زمام امور را به جانشین خود تحویل داد.

سخنگوی جهاد اسلامی در گفتگو با خبرگزاری شهاب خاطر نشان کرد: این پست جدید، مشکلات و مسئولیت هایی را بر دوش هنیه خواهد گذاشت و ما مطمئنیم که وی شایستگی تصدی این سمت را دارد و به سکانداری کشتی و طی مسیر با حفظ امانت و پایبندی به اصول و به ویژه مقاومت و برنامه و سلاح آن ادامه خواهد داد.

وی افزود: هنیه قدرت مقابله با چالش‌های پیش روی مساله فلسطین را دارد؛ چرا که از کاریزمای لازم برای این کار برخوردار است و پشتش به نهادی بزرگ گرم است. حماس جنبشی سازمان‌یافته است و وی در برابر این چالش‌ها تنها نخواهد بود.

شهاب خاطر نشان کرد: ما فراموش نمی کنیم که مشارکت در خون و مقاومت و جهاد میان حماس و جهاد اسلامی در دوره انتخابات جدید حماس ادامه یافته و تقویت خواهد شد و این کشتی در راه خدا و در مسیر وفاداری به این مسیر طولانی رشادت و فداکاری به پیش خواهد رفت.

سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در عین حال تاکید کرد: رئیس سابق دفتر سیاسی حماس در زمان رهبری این جنبش عملکرد درخشانی از خود نشان داد و با چالش های بزرگی مواجه شد و امروز این امانت را تحویل می دهد اما از موضع مسئولیت و تصمیم گیری شانه خالی نخواهد کرد و همچنان به انجام مسئولیت ادامه خواهد داد.

وی همچنین از اصل اتخاذ تصمیمات مشورتی در جنبش حماس به عنوان برگ زرینی در تاریخ جنبش اسلامی فلسطین یاد کرد و انتقال راحت قدرت و روح بزرگ رهبران این جنبش را نشانگر اهمیت و ارزش اصل مشورت در داخل این جنبش دانست.

شهاب در پایان خطاب به هنیه اظهار داشت: ما به شما و جنبش حماس اطمینان داریم که همان راه وحدت سرزمینی و یکپارچگی اراضی فلسطینی غزه، کرانه باختری، قدس و اراضی اشغالی سال ۱۹۴۸ را ادامه می‌دهید و این اراضی با وجود تمامی توطئه‌ها یکپارچه باقی خواهد ماند. ما اجازه پیاده شدن هیچ توطئه‌ای علیه وحدت سرزمینی و سرنوشت مشترک‌مان را نخواهیم داد.

کد خبر 369230

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها