همشهری‌آنلاین: ادوارد اسنودن در پیامی با اشاره به ادعای شبکه ان‌بی‌سی مبنی بر این‌که احتمال استرداد او به عنوان هدیه به دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور جدید آمریکا قوت گرفته؛ نوشت: این گزارش یکی از شواهد انکارناپذیری است که نشان می‌دهد من هرگز برای روسیه کار نکرده‌ام.‌

 ادوارد اسنودن، مقاطعه‌ کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در پیامی در توئیتر نوشت: سرانجام شواهدی انکارناپذیر به دست آمد که نشان می‌دهد من هرگز با سازمان جاسوسی روسیه همکاری نکردم. هیچ کشوری جاسوسانش را معامله نمی‌کند، زیرا این اقدام می‌تواند برای دیگران نگران‌کننده باشد که ممکن است بعدی آنها باشند.

هنوز مشخص نیست که این اظهارات اسنودن "کنایه‌آمیز" بوده و او به شدت نگران است یا خیر.

یک مقام ارشد آمریکا اعلام کرد که دولت روسیه به دنبال تحویل اسنودن به ترامپ است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،این در حالی است که بن ویزنر، وکیل اسنودن درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر تحویل او به عنوان هدیه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: تیم اسنودن تاکنون هیچ نشانه‌ای در این باره دریافت نکرده است. هیچ دلیل جدیدی برای نگرانی وجود ندارد.

مایکل مورل، معاون پیشین رئیس سیا در اظهاراتی اعلام کرد: استرداد ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی به واشنگتن می‌تواند یک هدیه بسیار خوب باشد. اگر پوتین در یک حرکت هوشمندانه اسنودن را تحویل آمریکا دهد در این صورت این مساله به ترامپ کمک خواهد کرد که از اقدام‌هاي ضد دموکراتیک روسیه در داخل آمریکا و همچنین اقدام‌هاي بی‌ثبات‌سازی مسکو در خارج از کشور چشم‌پوشی کند.

پس از این اظهارات ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با محکوم کردن اظهارات علیه اسنودن در پیامی در توئیتر نوشت: بسیار واضح است که سازمان سیا ارزشی برای انسان‌ها قائل نباشد و آنها بخواهند افراد را به عنوان هدیه تحویل بگیرند.

اسنودن، کارمند سابق سازمان "سیا" که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی این کشور نیز کار می‌کرد، در ژوئن ۲۰۱۳ میلادی تعدادی از اسناد سری درخصوص برنامه‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در زمینه جاسوسی اینترنتی را به روزنامه‌های "واشنگتن پست" و "گاردین" داد که در پی آن جنجال بزرگی در سراسر جهان به وجود آمد.

بر اساس این اسناد آمریکایی‌ها نه فقط در کشور خود جاسوسی می‌کنند بلکه مراقب زندگی میلیون‌ها اروپایی از جمله نزدیک‌ترین متحدان ایالات متحده هستند.

اسنودن پس از واگذاری این اسناد ابتدا به هنگ‌کنگ و سپس به مسکو  پرواز کرد و در ماه اوت ۲۰۱۳، پناهندگی موقت یک ساله روسیه را به دست آورد. سپس در سال ۲۰۱۴، مدت پناهندگی این افشاگر آمریکایی در روسیه تا سه سال دیگر تمدید شد.

کد خبر 361657

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha