همشهری آنلاین: چهره جدید کاخ سفید اندک زمانی پس از قرار گرفتن در رأس قدرت در آمریکا، این ‌بار در مقام رئیس جمهور عرف دیپلماتیک را زیر پا گذاشت.

انریکه پنیا نیتو

رئیس دولت کشور همسایه نیز بی‌درنگ پاسخ توییت "غیرمتعارف" او را داد.

پس از یک سری اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن، انریکه پنیا نیتو، رئیس جمهوری مکزیک، دیدار برنامه‌ریزی‌شده خود با دونالد ترامپ در روز سه‌شنبه آینده (۳۱ ژانویه) را لغو کرد. پنیا نیتو تصمیم خود را در توییتر منتشر کرد.

توییت رئیس جمهوری مکزیک پاسخ بی‌درنگی بود به رفتار از نظر دیپلماتیک غیرمتعارفِ دونالد ترامپ.

پیش از این دونالد ترامپ طی پیامی در توییتر به همتای خود توصیه کرده بود، اگر نمی‌خواهد هزینه‌ی ساخت دیوار مرزی میان دو کشور را بپردازد، بهتر است از سفرش به آمریکا چشم‌پوشی کند.

  • هزینه‌‌ای ۲۰ میلیارد دلاری

دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۲۵ ژانویه/ ۶ بهمن) طی فرمانی اجرایی دستور ساخت دیوار مرزی ۳۲۰۰ کیلومتری میان مکزیک و آمریکا را صادر کرد.

ترامپ همان روز گفت که ساخت دیوار ظرف چند ماه آینده آغاز شده و مکزیک نیز تمام هزینه‌ی آن را به آمریکا پرداخت خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد با این تدبیر جلوی مهاجرت غیرقانونی از همسایه جنوبی خود را بگیرد.در کشور همسایه، زمان صدور فرمان ترامپ برای ساخت دیوار نیز توهین‌آمیز تلقی شد، زیرا هم‌زمان با آن لوئيس ویده‌گارای، وزیر خارجه و ایلدفونسو گواخاردو، وزیر اقتصاد مکزیک، در واشنگتن با یک هیأت عالی‌رتبه‌ی آمریکایی درباره‌ی آینده‌ی مناسبات دو کشور در حال بحث و تبادل نظر بودند.

رئیس جمهوری مکزیک امروز، پیش از انتشار خبر لغو دیدار خود با ترامپ، اعلام کرده بود که دولت مکزیک هزینه دیوار مرزی با آمریکا را نخواهد داد.

او از تصمیم دولت ترامپ برای ساخت دیوار ابراز تأسف کرده و افزوده بود که "مکزیک به دیوارها اعتقادی ندارد".

انریکه پنیا نیتو در عین حال هیچ اشاره‌ای به لغو برنامه سفر خود به واشنگتن نکرده بود.

کد خبر 360024

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار