همشهری‌آنلاین: حامیان جدایی ایالت کالیفرنیا از ایالات متحده آمریکا جمع‌آوری امضا برای استقلال را آغاز کرده و تلاش دارند تا آن را در سال ۲۰۱۸ در سطح ایالتی به رای بگذارند.

 این اولین بار نیست که تلاش‌هایی برای جدایی کالیفرنیا انجام مي‌شود اما رهبران این جنبش می‌گویند که اقدام‌هاي پیشین عمدتا برای آگاهی‌سازی و جلب حمایت عمومی بوده‌است.

آنها می‌گویند که نتایج نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد اکثر کالیفرنیایی‌ها خواستار جدایی هستند و معتقدند انتخاب دونالد ترامپ هم انگیزه آنها را تقویت کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌.ان‌.بی‌.سی،این کمپین قصد دارد ۶۰۰ هزار امضا را برای استقلال کالیفرنیا جمع‌آوری کند و هدف آن لغو بخشی از قانون اساسی آمریکا است که تاکید دارد کالیفرنیا جزء لاینفک ایالات متحده است و ماده دیگری که می‌گوید قانون اساسی آمریکا قانون عالی در این کشور است. اگر با این درخواست موافقت شود در ۲۰۱۸ همه پرسی درباره استقلال در این ایالت برگزار خواهد شد.

لوئیس مارینلی، رهبر جنبش "آری به استقلال کالیفرنیا" گفت: ما شاهد حمایت‌های جدیدی هستیم و قصد جمع‌آوری امضا داریم. خصوصا الان که در ۱۰۰ روز اول ریاست‌جمهوری ترامپ هستیم و می‌بینیم که او رویکردهای خصمانه‌ای نسبت به مردم کالیفرنیا دارد که به او رای ندادند.

کد خبر 360142

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha