پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا برای دیدار با انریکه پینا نیتو، رئیس جمهوری مکزیک وارد این کشور شد.

وزیر خارجه امریکا

به گزارش یورونیوز، دیدار رکس تیلرسون با همتای مکزیکی خود در حالی صورت می‌گیرد که روابط دیپلماتیک دو کشور از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر سر احداث دیوار در مرز دو کشور به شدت پرتنش است.

لوئیس ویدیگارای، وزیر خارجۀ مکزیک ساعاتی پیش از ورود همتای آمریکایی خود به این کشور در یک کنفرانس خبری تاکید کرد مکزیک شرایط مهاجرتی دولت جدید آمریکا را نخواهد پذیرفت. وی در این باره گفت: «خیلی صریح می‌گویم، دولت و مردم مکزیک شرایط دولتی را که می‌خواهد به‌طور یکطرفه دیگری را مجبور به پذیرش آن شرایط کند نخواهند پذیرفت. هیچ دلیلی ندارد که وقتی برای ما هیچ منفعتی ندارد این شرایط را بپذیریم.»

علاوه بر رئیس جمهوری و وزیر خارجۀ مکزیک، قرار است رکس تیلرسون با وزرای اقتصاد، دفاع و وزیر کشور مکزیک نیز دیدار کند. علاوه بر ساخت دیوار مرزی توسط آمریکا، همکاری‌های امنیتی در مرکزهای دو کشور و مبادلات تجاری از دیگر موضوعاتی است که قرار است در این دیدارها مورد بحث قرار گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا دستور ساخت این دیوار را بلافاصله پس از ورود به کاخ سفید صادر و تاکید کرده است هزینۀ ساخت این دیوار را مکزیکی‌ها باید پرداخت کنند.

از دیگر موضوعاتی که میان دو کشور به یک تنش تبدیل شده، تهدید به بازنگری در پیمان مبادلات تجاری آزاد آمریکای شمالی است که در سال ۱۹۹۴ میان سه کشور کانادا، مکزیک و آمریکا به امضا رسیده است. بازنگری این معاهده می تواند ضربه زیادی به اقتصاد رو به رشد مکزیک وارد کند که تقریبا ۸۰ درصد از صادرات خود به بازارهای آمریکا ارسال می‌کند.

کد خبر 362982

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha