همشهری آنلاین: وزیر اقتصاد مکزیک اعلام کرد: هر گونه اقدامی از سوی آمریکا در جهت اعمال تعرفه بر روی کالاهای وارداتی از مکزیک، واکنش مکزیک را به دنبال خواهد داشت.

مهر به نقل از پایگاه خبری «سی ان ان» نوشت: «ایلدفنسو گواجاردو» وزیر اقتصاد مکزیک گفت: «مکزیک پیام صریح و شفافی برای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دارد و می‌گوید: سعی نکن که تعرفه وضع کنی در غیر اینصورت ما هم مقابله به مثل می‌کنیم.»

در همین حال وزیر اقتصاد مکزیک اعلام کرد: از نقطه‌نظر مکزیک، اعمال تعرفه از سوی آمریکا یک اشتباه بزرگ خواهد بود و این یک گام به عقب محسوب می‌شود و قدم برداشتن ایالات متحده به سمت جلو در نظر گرفته نمی‌شود.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» اعلام کرده که برای پرداخت هزینه احداث دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک، تعرفه واردات از مکزیک را ۲۰ درصد افزایش خواهد داد.

همچنین رئیس جمهور آمریکا آندسته از شرکت‌های آمریکایی که کارخانه در مکزیک دارند یا احداث خواهند کرد را به وضع تعرفه ۳۵ درصدی بر واردات به خاک آمریکا تهدید کرده است.

البته «گواجاردو» تصریح کرد که مکزیک در صورت اعمال تعرفه‌های سنگین از سوی آمریکا مجبور به واکنش خواهد بود و این موضوع به اقتصاد دو کشور آسیب می‌رساند و اگر اقدامی از سوی یک کشور انجام گیرد، طرف دیگر باید مقابله کند.

وزیر اقتصاد مکزیک یکی از معماران اصلی پیمان «نفتا» در دهه ۱۹۹۰ میلادی است و اکنون بعنوان مذاکره‌کننده ارشد مکزیک در پیمان «نفتا» که میان کانادا، مکزیک و آمریکا منعقد شده است به حساب می‌آید؛ البته «ترامپ» خواهان بازنگری و مذاکره مجدد درباره این پیمان مبتنی بر سیاست‌های فعلی خود شده است.

بر پایه این گزارش، «گواجاردو» اعلام کرده که پیمان «نفتا» یک معاهده عالی برای سه کشور محسوب می‌شود و تاکید کرده که در هر گونه مذاکره جدید باید منافع مکزیک دیده شود.

کد خبر 362529

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار