بیست ‌و سومین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، شنبه ۲۷ آذر، هم‌زمان با میلاد رسول اکرم‌ص و در آستانه‌ى ۱۰۰سالگى تئاتر کودک و نوجوان ایران به کار خود پایان داد.

جشنی به بزرگی ۱۰۰ سال تئاتر

در مراسم پايانى جشنواره، ضمن معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف، بزرگ‌داشت «رضا فیاضی»، هنرمند پيشكسوت تئاتر، تلويزيون و سينما هم برگزار شد. اين هنرمند در آیین بزرگ‌داشت خود گفت: «خدا را شکر می‌کنم که در این لحظه روی این سن قرار گرفته‌ام. قبل از این‌که روی سن بیایم، تپش قلب عجيبی داشتم، اما الآن خوبم. این لذت بخش‌ترین چیزی است که برای هرانسانی ممکن است، اتفاق بیفتد.»

این هنرمند در پایان سخنانش از مسئولان خواست که برای یک‌بار هم که شده کارگاه‌های تئاتر خلاق را از نزدیک ببینند و ادامه داد: «کودکان و نوجوانانی که در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند، قطعاً در آینده دولت‌مردان بزرگی خواهند شد. ایمان دارم آقایان على مرادخانی، مهدى شفیعی و شهرام کرمی حتماً در کودکی یک‌بار هم که شده گذرشان به تئاتر افتاده است.»

«علی مرادخانی»، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز در اين مراسم گفت: «بنده عضو مرکز ۱۲ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم و خاطرات خوبی از آن دوران دارم.»

مرادخانی با اشاره به استقبال ۱۳۵هزار نفر از برنامه‌هاى جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان، خاطر نشان کرد: «همین استقبال خانواده‌ها از جشنواره، حائز اهمیت است.»

او با تأکید بر این‌که در آینده تنها به برگزاری جشنواره بسنده نشود و تئاتر کودکان در طول سال ساری و جاری باشد و دبیرخانه‌ی جشنواره فعالیت مستمری داشته باشد، ادامه داد: «باید دبیر جشنواره هرچه زودتر مشخص شود که پیشنهاد من شهرام کرمی است.»

مرادخانی با اشاره به تشویقی که هنرمندان در پی این اظهارات داشتند، گفت: «این تشویق نشان می‌دهد که خواست هنرمندان نیز همین است.»

گفتنی است در پايان مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره جوايز خود را دريافت كردند. در ادامه مى‌توانيد فهرست كامل برگزيدگان و تقديرشدگان تمام بخش‌هاى اصلى و جنبى جشنواره را بخوانيد:

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی تئاتر خردسال

هیئت‌داوران این بخش متشکل از «رضا فیاضی»، «مجید قناد» و «افسانه زمانی»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 

بهترین بازیگر زن:

«شیرین کاشفی» برای نمایش «کاغذپاره‌ها»

تقدیر: «کبری مالمیر» برای نمایش «آرزوی کلاف‌های رنگی»

 

بهترین بازیگر مرد:

«آرین ناصری‌مهر» برای نمایش «آرزوی کلاف‌های رنگی»

تقدیر: «مسعود طاهری‌عضد» برای نمایش «دفتر من، خیال من، خوشا به روز و حال من»

 

بهترین نمایش‌نامه:

«فرهاد اسماعیلی» برای نمایش‌نامه‌ی «آرزوی کلاف‌های رنگی»

تقدیر: «زهرا مریدی» برای نمایش‌نامه‌ی «کاغذپاره‌ها»

 

بهترین کارگردان:

«رامین کهن»، برای نمایش «یک روز و دو فصل»

 

جایزه‌ی ویژه‌ی هئیت داوران:

«امین پروین»، آهنگ‌ساز نمایش «یک روز و دو فصل»، به‌خاطر کارکرد صحیح موسیقی برای ارتباط با مخاطب خردسال

تقدیر: «کیان جعفری‌لفوت»، بازیگر خردسال نمایش «بوق‌بوق»

 

نمایش برگزیده:

تقدیر: «یک روز و دو فصل» به کارگردانی «رامین کهن»

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی تئاتر کودک

هیئت داوران این بخش متشکل از «بهرام شاه‌محمدلو»، «سالواتوره تراماچره» و «هنگامه مفید»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 

بهترین موسیقی:

«فرید نوایی» برای نمایش «کلوچه‌های خدا»

تقدیر: «محمد نصرتی» برای نمایش «رنگ‌رنگ نقاشی»

 

بهترین طراحی صحنه:

«مهدی شریفی» برای نمایش «مورچه‌ای به‌نام موری»

تقدیر: «سینا ییلاق‌بیگی» برای نمایش «لاکی عجق‌وجق»

 

بهترین طراحی لباس:

«زینب رشتی» برای نمایش «مورچه‌ای به‌نام موری»

تقدیر: «آزاده محمدی‌شیرازی» برای نمایش «لاکی عجق‌وجق»

 

بهترین بازیگر زن:

«سحر زینلی» برای نمایش «کلوچه‌های خدا»

تقدیر: «ندا شامی‌نوری» برای نمایش «عمونوروز و ننه‌سرما» و «مریم الهامیان» برای نمایش «رنگ‌رنگ نقاشی»

 

بهترین بازیگر مرد:

«سعید حاجی‌حیدری» برای نمایش «کلوچه‌های خدا»

تقدیر: «محسن شهرکی» و «محمد اسلامی» برای نمایش «مورچه‌ای به نام موری»

 

بهترین نمایش‌نامه:

«سیدآرش شریف‌زاده» برای نمایش «کلوچه‌های خدا»

تقدیر: «جواد انصافی» برای نمایش «عمونوروز و ننه‌سرما»

 

بهترین کارگردان:

«سیدآرش شریف‌زاده» برای نمایش «کلوچه‌های خدا»

تقدیر: «جواد انصافی» برای نمایش «عمونوروز و ننه‌سرما»

 

جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران:

تقدیر: «مورچه‌ای به‌نام موری» به کارگردانی «محمد جهان‌پا» و «کلوچه‌های خدا» به کارگردانی «سیدآرش شریف‌زاده»

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ى تئاتر نوجوان

هیئت‌داوران این مسابقه متشکل از «اردشیر صالح‌پور»، «نیکلاس مالمکارونا» و «لیلی رشیدی» پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 

بهترین موسیقی:

«علی بی‌نیاز» و «سیاوش عظیمی» برای نمایش «کدوزری»

تقدیر: «رامین کُهن» برای نمایش «گیسوانی برای پرواز»

 

بهترین طراحی صحنه:

«رضا حسن‌زاده» برای نمایش «حقایق شیفت شب، وقایع شیفت روز»

تقدیر: «علی اعلمی» برای نمایش «کدوزری»

 

بهترین بازیگر زن:

«آنالی شکوری» برای نمایش «یک سیب برای دو نفر»

تقدیر: «فروزان بهرام‌پور» برای نمایش «کدوزری»

 

بهترین بازیگر مرد:

«علی برنگی»، «علیرضا چگینی»، «محمد رشنو» و «نیما نوروزی»، گروه بازیگران نمایش «پس‌لرزه»

«محمدمهدی آقابابایی»، «علیرضا آقایی»، «محمدحسن حسن‌زاده»، «رضا خاشعی»، «محمدامین رفاهت»، «اسماعیل صادقی»، «امیرحسین عسکری» و «رسول ملایی»، گروه بازیگران نمایش «کابوس همراه»

 

بهترین نمایش‌نامه:

«سینا شفیعی» برای نمایش«پس‌لرزه»

تقدیر: «رضا صابری» برای نمایش «حقایق شیفت شب، وقایع شیفت روز»

 

بهترین کارگردان:

«رضا حسینی» برای نمایش «حقایق شیفت شب، وقایع شیفت روز»

تقدیر: «حمیدرضا ملاحسینی» برای نمایش «یک سیب برای دو نفر»

 

جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران:

«محمد اسماعیل‌زاده» برای کارگردانی نمایش «پس‌لرزه»

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی تئاتر خیابانی

هیئت‌داوران این مسابقه متشکل از «منوچهر اکبرلو»، «احمد بیگلریان» و «کریم اکبری‌مبارکه»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 

بهترین طراحی فضا و لباس:

«هانیه زحمت‌کش» و «الهه میرزایی»، طراح و سازندگان دکور و عروسک نمایش «نگاه خط‌خطی»

 

بهترین طرح و ایده:

«بهداد بلیغ‌فر» برای نمایش «این‌همه من»

تقدیر: «مهدی حبیبی» برای نمایش «سورپرایز»

 

بهترین بازیگر زن:

«آنالی شکوری» برای نمایش «این‌همه من»

تقدیر: «یاسمن رادمنش»، برای نمایش «این‌همه من» و «محدثه فرهادی» برای نمایش «سورپرایز»

 

بهترین بازیگر مرد:

«میثم سرآبادانی»، برای نمایش «جادوگر شهر زباله‌ها»

تقدیر: «مهدی حبیبی» برای نمایش «سورپرایز»

 

بهترین کارگردان:

«بهداد بلیغ‌فر» برای نمایش «این‌همه من»

تقدیر: «مهدی حبیبی» برای نمایش «سورپرایز»

 

  • برگزیدگان آرای مردمی جشنواره

در این بخش، برگزیدگان هریک از بخش‌های جشنواره به انتخاب مردم نیز معرفی شدند. در بخش بین‌الملل، نمایش «اورکت» از کره‌ی جنوبی، در بخش نوجوان نمایش «کدوزری» و در بخش کودک، نمایش «رنگ‌رنگ نقاشی»، بیش‌ترین آرای مردمی را از آن خود کردند.

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی پژوهش (به استقبال ۱۰۰ سال تئاتر کودک)

هیئت علمی مسابقه‌ی پژوهش (به استقبال ۱۰۰ سال تئاتر کودک و نوجوان)، متشکل از «داوود کیانیان»، «یداله وفاداری»، «مسلم قاسمی»، «منصور خلج»، «سیدحسین فدایی‌حسین» و «منوچهر اکبرلو»، پس از مطالعه و ارزیابی مقاله‌های ارائه‌شده به این بخش، مقاله‌های زیر را به‌صورت مشترک و بدون اولویت، به‌عنوان آثار برگزیده‌ی این بخش اعلام کردند:

دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی این بخش به «کریم خاوری» و «تحسین مصطفی» برای نگارش مقاله‌ی «تئاتر کودک و نوجوان در یک دهه، جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان»، «مژگان وثوقی» برای نگارش مقاله‌ی «جبار باغچه‌بان و نمایش خلاق»، «احمد بیگلریان» برای نگارش مقاله‌ی «تأثیر ادبیات مکتوب کودک و نوجوان بر تئاتر کودک و نوجوان ایران»، «نیاز اسماعیل‌پور» برای نگارش مقاله‌ی «تئاتر کودک در ایران، از نخستین حرکت‌ها تا نخستین نمایش‌نامه» اهدا شد.

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی (آثار چاپ شده)

هیئت داوران این مسابقه متشکل از «منصور خلج»، «احمد بیگلریان» و «جواد عاطفه»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش از «داوود کیانیان» برای نگارش نمایش‌نامه‌ی «آوای پریان» از انتشارات سروش تقدیر کردند.

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی (تولیدات تازه)

هیئت‌داوران این مسابقه متشکل از «احمد بیگلریان»، «حسن دولت‌آبادی» و «سیدحسین فدایی‌حسین»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

رتبه‌ی اول: «کیومرث قنبری‌آذر» و «سپیده دبیری» برای نگارش نمایش‌نامه‌ی «شیر کتاب‌خانه»

رتبه‌ی دوم (تقدیر): «محمدباقر نباتی‌مقدم» برای نگارش نمایش‌نامه‌ی «افسانه‌ی ساوالان»

رتبه‌ی سوم (تقدیر): «مریم رهاسرشت» برای نگارش نمایش‌نامه‌ی «نان و حلوا»

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌‌خوانی (استقبال ۱۰۰سالگی تئاتر کودک)

هیئت‌داوران این مسابقه متشکل از «احترام برومند»، «حمیدرضا نعیمی» و «محمد عاقبتی»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 

دیپلم افتخار: «احسان مجیدی»، کارگردان نمایشنامه‌خوانی «مجادله دو پری»

لوح تقدیر: «فرزاد لباسی»، کارگردان نمایشنامه‌خوانی «شنگول و منگول»

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی پوستر

هیئت‌داوران این مسابقه، متشکل از «قباد شیوا»، «امیر اسمی» و «آرش تنهایی»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی (معادل ۱۰۰۰ دلار) را به «مرضیه سرمشقی» برای طراحی پوستر نمایش «تشپ کال» اهدا کردند.

 

  • برگزیدگان مسابقه‌ی عکس

هیئت‌داوران این مسابقه متشکل از «حمید جبلی»، «سیف‌الله صمدیان» و «سیامک زمردی‌مطلق»، پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 

رتبه‌ی اول: «مریم قهرمانی‌زاده» برای مجموعه‌ی آثار

رتبه‌ی دوم (تقدیر): «سیدضیاءالدین صفویان» برای مجموعه‌ی آثار

رتبه‌ی سوم (تقدیر): «مریم ملک‌مختار» برای مجموعه‌ی آثار

لوح تقدیر: «بهار نیک‌پور» و «سمانه جویا» برای مجموعه‌ی آثار

کد خبر 355900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار