همشهری آنلاین: قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد حلبف در پی وتوی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه در این خصوص، نتوانست نظر شورای امنیت را به خود جلب کند.

شورای امنیت در تصویب ۲ قطعنامه پیشنهادی درباره حلب ناکام ماند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، قطعنامه مورد پیشنهاد روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن مسکو خواستار تخلیه تروریست‌های جبهه النصره از حلب به منظور تحقق صلح و ثبات در این منطقه شده بود، با مخالفت اعضای این شورا مواجه شد و نتوانست برای تصویب رأی لازم را به دست آورد.

روسیه این پیش‌نویس را به عنوان جایگزینی برای طرح پیشنهادی فرانسه به منظور حل بحران در حلب ارائه کرده بود.

در جریان رأی‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه تنها چهار کشور از ۱۵ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت به آن رأی مثبت دادند. در جریان این رأی‌گیری همچنین ۹ کشور به طرح روسیه رأی مخالف و دو کشور نیز رأی ممتنع دادند.

پیش از این، روسیه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص توقف درگیری‌ها و آتش‌بس در حلب را وتو کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، علت این وتوی روسیه از این‌ رو است که پیش‌نویس مورد پیشنهاد مسأله مقابله با شورشیان مرتبط با جبهه النصره را به اندازه کافی لحاظ نکرده است.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود، متن قطعنامه پیشنهادی فرانسه پیچیدگی اوضاع در منطقه را نادیده گرفته و این تصویر را به دست می‌دهد که سوریه و روسیه رویکردی تهاجمی دارند.

در مورد پیش نویس قطعنامه فرانسه نیز ۱۱ عضو از مجموع ۱۵ عضو شورای امنیت به آن رای مثبت دادند در حالی که ونزوئلا و روسیه آن را رد کرده و آنگولا و چین از رای گیری امتناع کردند.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه تصریح کرد: سرنوشت حلب و مردم آن امروز در بوته آزمایش قرار گرفته چرا که با عدم تصویب این قطعنامه هدیه‌ای به تروریست‌هاست.

آیرو در سخنرانی خود در شورای امنیت بر لزوم تلاش جامعه جهانی برای اتخاذ تصمیمات سخت به طوری که جنایتکاران جنگی از مجازات طفره نروند،‌ تاکید کرد و مدعی شد: هر کسی که با نظام سوریه همدست است باید عواقب آن را بپذیرد.

وزیر خارجه فرانسه افزود که کشورش دست خود را برای ایجاد شرایط لازم جهت توقف کشتار سوری‌ها دراز کرده است. تعیین مقرهای تروریست‌ها و جدا کردن آنها همانطور که روسیه خواسته امری غیرممکن است.

وی ادامه داد: پیش نویس قطعنامه فرانسه شروط لازم برای صلح عادلانه و فراگیر در سوریه را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: نابودی بیمارستان‌ها و گرسنگی شهروندان سوری موجب تقویت رادیکالیسم و تروریسم می‌شود. لذا باید فورا به آن پایان داد.

در پی شکست اعضای شورای امنیت در تصویب طرح فرانسه متیو ریکرافت، نماینده انگلیس در سازمان ملل گفت: استفاده روسیه از حق وتو برای مانع تراشی در تصویب طرح فرانسه تحقیر عضویت دائم در شورای امنیت است.

سفیر انگلیس در اظهارات خود گفت: نمی‌توانم به خاطر این کار سفیر روسیه از او تشکر کنم. روس‌ها خودشان را منزوی کردند و هیچ تعجبی بر آنها نیست که خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و غیرنظامیان را می‌کشند.

سفیر انگلیس در سازمان ملل طرح روسیه را طرحی ننگین و شکست خورده خواند.

در مقابل ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل که رئیس دوره‌ای شورای امنیت نیز هست بر لزوم تعهد اعضای شورا به روند سیاسی و انسانی و احیای ازسرگیری روند سیاسی تاکید کرد.

وی در سخنرانی خود قبل از رای گیری گفت: ما همه می‌دانیم که طرح روسیه امروز تصویب نخواهد شد. اما در مورد طرح فرانسه نیز که مبتنی بر تبلیغات است آن نیز شکست خواهد خورد چرا که در بر گیرنده ایجاد منطقه پرواز ممنوع است که امری روشن نیست. ایجاد منطقه پرواز ممنوع طبق این پیش نویس به غرب حلب امتداد می‌یابد نه تنها شرق در حالی که پیش نویس روسیه زمینه گسترده‌ای برای توقف درگیری‌ها دارد.

دیوید بریسمن، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز با انتقاد شدید از سفیر روسیه به اعضای شورا گفت: روسیه و بشار اسد پشت تنش کنونی در حلب هستند و باید دست از کشتار بردارند چرا که تروریسم،‌ تروریسم را به دنبال دارد.

در پی استفاده مسکو از حق وتو علیه طرح فرانسه شورای امنیت در تصویب قطعنامه دوم نیز که روسیه ارائه کرده بود، شکست خورد.

تنها چهار تن از اعضای شورای امنیت یعنی روسیه، چین، ونزوئلا و مصر به پیش نویس طرح روسیه رای مثبت دادند. ۹ تن با آن مخالفت کرده و دو کشور دیگر از رای گیری امتناع کردند.

پیش نویس قطعنامه روسیه نیاز به استفاده حق وتو از سوی واشنگتن یا پاریس یا لندن نداشت چرا که تصویب قطعنامه نیازمند موافقت ۹ عضو به شرط عدم اعتراض هیچ یک از پنج عضو دائم شورای امنیت است.

کد خبر 349031

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha