همشهری آنلاین: در دولت گذشته حدود ۹۳۴ هکتار از عرصه‌های جنگلی به مجریان پروژه ساخت آزادراه تهران - شمال واگذار شد تا از محل درآمدهای آن هزینه‌ ساخت آزاد‌راه تامین شود؛ اما در دولت یازدهم مقرر شد تا همه عرصه‌های جنگلی واگذار شده، باز پس گرفته شود.

آزاد راه تهران شمال

خداکرم جلالی -معاون وزیر جهاد کشاورزی- در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در تشریح وضعیت بازپس گیری جنگل‌های واگذار شده به مجریان آزاد‌ راه تهران - شمال بیان داشت: جنگل‌هایی در دولت احمدی نژاد برای کمک به ساخت آزاد راه تهران- شمال واگذارشده بود که در دولت روحانی با این مساله مخالفت شد؛ به همین خاطر مخالفت‌هایی وجود داشت که با پیگیری‌های سازمان جنگل ها این اعتراضات پیگیری شد.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری افزود: با بنیاد مستضعفان هم توافقاتی صورت گرفت و دولت نیزمصوب کرد که این جنگل ها به منابع طبیعی بازگردانده شود و به جای آن از عرصه هایی که مشکلی در واگذاری ندارد استفاده شود و خوشبختانه بازپس گیری نیز انجام شده است.

  • مصرف چوب در کشور, شش میلیون مترمکعب است

جلالی در ادامه در خصوص وضعیت مصرف چوب در کشور بیان داشت: سالانه حدود شش میلیون مترمکعب مصرف چوب در کشور داریم که در آینده با توجه به پایین بودن سرانه مصرف چوب به حدود 13 میلیون مترمکعب خواهد رسید؛ همچنین زراعت چوب در سطح 9500 هکتار انجام شده و تولید و خرید 77 میلیون اصل نهال اعم از جنگلی، مرتعی و بیابانی انجام شده است.

  • کاهش میزان بهره‌برداری از جنگل های شمالی

وی در پاسخ به این سوال که کاهش بهره‌برداری از جنگل‌های شمال در چه وضعیتی قرار دارد؟ ، بیان داشت: برای احیای جنگل های شمال طی مصوبه دولت از سال 91 میزان بهره‌برداری از 850 هزار متر مکعب در سال به 550 هزار متر مکعب رسیده که آن هم بیشتر مربوط به درختان افتاده، آسیب‌دیده و شکسته شده است.

کد خبر 344515

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha