همشهری آنلاین: سی ان ان اعلام کرد: شواهد جدید منتشر شده نشان دهنده ارتباط یکی از عوامل این حادثه با شاهزاده بندر بن سلطان سفیر سابق عربستان در آمریکاست.

افشای اسنادجدید ارتباط عامل۱۱ سپتامبر با بندربن سلطان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی ان ان، این شبکه در گزارشی به نقش عربستان سعودی در حملات یازدهم سپتامبر پرداخت و نوشت : شواهد جدید منتشر شده نشان دهنده ارتباط یکی از عوامل این حادثه با شاهزاده بندر بن سلطان سفیر سابق عربستان در آمریکاست.

در این گزارش به قلم جنیفر ریزو آمده است: زمانی که آمریکا نخستین عامل برجسته القاعده را شش ماه پس از وقوع حملات یازدهم سپتامبر دستگیر کرد، به یک سرنخ نگران کننده دست یافت و آن این که رد پای تماس های تلفنی او به آمریکا می رسید. نیروهای پاکستانی در حمله ای شبانه ابو زبیده، مسئول عضوگیری این گروه تروریستی و یکی از اعضای چرخه داخلی اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده را دستگیر کردند.

اکنون با گذشت چهارده سال از زمان دستگیری ابو زبیده، اسنادی به تازگی منتشر شده از گزارش کنگره در سال دو هزار و دو در ارتباط با حملات یازدهم سپتامبر موسوم به گزارش «بیست و هشت صفحه ای»، نشان دهنده ارتباط غیر مستقیم بین عامل القاعده و یک شرکت مرتبط با شاهزاده بندر بن سلطان یکی از اعضای کلیدی خاندان سلطنتی عربستان سعودی و سفیر سابق این کشور در واشنگتن است.

حتی از زمانی که نوزده مرد - که پانزده تن از آنها اتباع سعودی بودند - چهار هواپیما را ربودند و مسیر تاریخ آمریکا را تغییر دادند، احتمال دست داشتن رسمی عربستان در این حادثه روابط بین دو کشور را تحت تأثیر قرار داد. در حالی که ارتباط ادعا شده با بندر بن سلطان در اسنادی که به تازگی از طبقه بندی محرمانه خارج شده اند، سبب ارائه مدارکی مستقیم در این باره نمی شود که شاهزاده بندر بن سلطان در حملات یازدهم سپتامبر دست داشته است، اما این موضوع سئوالات جدیدی را درباره دست داشتن عربستان در این حادثه ، مطرح می کند.

کد خبر 342330

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha