مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به موضوع ترویج وهابیت توسط عربستان سعودی پرداخت و نوشت صادر کردن افراط گرایی توسط عربستان سعودی یکی از عوامل دخیل در وقوع حوادث تروریستی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،در این گزارش آمده است: هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ ممکن است در موارد زیادی با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند اما عربستان سعودی ممکن است در این میان یک استثناء باشد.کلینتون  گفت حمايت عربستان از«مدارس و مساجد افراطی در سراسر جهان، سبب شده است شمار بسیار زیادی از افراد جوان در مسیر افراط گرایی گام بردارند»، دونالد ترامپ نیز سعودی ها را «بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان مالی تروریسم» معرفی کرد.

فرید زکریا در روزنامه واشنگتن پست نوشت که سعودی‌ها «سبب ایجاد یک هیولا ! در جهان اسلام شده‌اند.»

این ایده به یک موضوع عادی تبدیل شده است: صادر کردن نسخه خشک و متحجرانه از اسلام که به وهابیت مشهور است سبب دامن زدن به افراط گرایی جهانی و انجام دادن فعالیت های تروریستی شده است.

اجماع گسترده ای در این‌باره وجود دارد که نیروی عظیم منهدم‌کننده ایدئولوژیکی عربستان سعودی سبب ایجاد اختلال در سنت‌های اسلامی محلی در ده‌ها کشور شده است- که این موضوع در نتیجه هزینه‌های گسترده در زمینه ترویج افراط گرایی طی نیم قرن -که ده ها میلیارد دلار تخمین زده می شود- رخ داده است.

در کشورهایی با فرقه‌های متعدد نظیر پاکستان و نیجریه، ورود پول عربستان سعودی و ایدئولوژی که سعودی ها آن را ترویج می‌کنند سبب افزایش اختلاف‌ها بر سر مذهب شده است که این اختلاف‌ها اغلب مهلک بوده است.

از طرف ديگر،خود عربستان سعودی می تواند نخستین نمونه از این دست باشد، که نه تنها سبب ظهور اسامه بن لادن بلکه سبب شد 15 تن از 19 هواپیماربای حادثه یازدهم سپتامبر سال 2001 از این کشور باشند. عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری پس از تهاجم سال 2003 به عراق عاملان انتحاری به این کشور اعزام کرد و دو هزار و 500 جنگجوی خارجی در اختیار داعش قرار داد که از این حیث، پس از تونس در رتبه دوم قرار دارد.

کد خبر 344850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار