همشهری آنلاین: منابع سازمان ملل اعلام کردند که عربستان مدرکی کافی در خصوص جنگ علیه یمن جهت حذف نامش از لیست سیاه ارائه نداده است.

سازمان ملل:‌ عربستان مدارک کافی جهت حذف نامش از لیست سیاه نداده است

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، منابع دیپلماتیک سازمان ملل اظهار داشتند که دو ماه بعد از درج نام ائتلاف سعودی از سوی سازمان ملل در لیست سیاه به دلیل کشتار کودکان در یمن ریاض هنوز دلایل و مستندات کافی برای حذف قطعی نامش از لیست سیاه ارائه نداده است.

یکی از این منابع اظهار داشت که مسئولان سازمان ملل قصد دارند به منظور دستیابی به جزئیات بیشتر درباره مسائل عدیده مطرح شده مانند اصول درگیری‌ها به ریاض سفر کنند.

در گزارش سالیانه سازمان ملل درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه آمده بود که ائتلاف سعودی مسئول ۶۰ درصد مرگ و میر و نیز زخمی شدن کودکان در سال گذشته میلادی بوده به طوریکه ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ تن دیگر زخمی شده بودند.

این ائتلاف به رهبری عربستان دربرگیرنده امارات، بحرین، کویت، سنگال، قطر، سودان، مراکش، مصر و اردن است.

اما در پی اینکه عربستان به عنوان اهداکننده اصلی به سازمان ملل تهدید کرد که حمایت مالی‌اش را به سازمان ملل کاهش خواهد داد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با یک الحاقیه به گزارش مذکور در ششم ژوئن به طور موقت نام ائتلاف عربی را از لیست سیاه خارج کرد و قرار شد به طور مشترک دوباره این گزارش ارزیابی شود. این در حالی است که ریاض استفاده از زبان تهدید را تکذیب کرد.

بان کی مون روز سه‌شنبه شورای امنیت را در جریان گزارش خود خواهد گذاشت و قصد دارد به ۱۵ عضو شورای امنیت ابلاغ کند که سازمان ملل به همکاری با عربستان درباره این پرونده ادامه خواهد داد و نیز تاکید کند که لیست سیاه تحت بازنگری قرار خواهد گرفت نه اصل گزارش.

ائتلاف سعودی حمله نظامی به یمن را در مارس ۲۰۱۵ با هدف ممانعت انصارالله و علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور مخلوع یمن برای تصاحب قدرت در این کشور آغاز کرد.

در اقدامی نادر بان کی مون علنا از عربستان به دلیل اعمال فشارهای غیرقابل قبول علیه سازمان ملل درباره گزارش مذکور انتقاد کرد.

این در حالی است که منابع دیپلماتیک اعلام کردند که ریاض اشاره کرده بود که امکان صدور فتوایی علیه سازمان ملل مبنی بر اینکه علیه مسلمانان است، وجود دارد. در این راستا بان کی مون نیز با وزیر دفاع و وزیر خارجه عربستان در این باره دیدار کرد.

عربستان دو هفته پیش پیامی به سازمان ملل داده که منابع دیپلماتیک گفتند، این پیام نگرانی سازمان ملل را درباره خطری که کودکان یمن را تهدید می‌کند رفع نکرد و از نظر سازمان ملل آن فرمالیته و ظاهری بوده است.

یک منبع سازمان ملل گفته است که ریاض آماده مذاکره است و رسما قانون بین‌المللی انسانی را قبول دارد و تمامی اطلاعات لازم مفید را ارائه می‌کند اما این منبع گفت که سازمان ملل نیازمند جزئیات بیشتر است.

عبد الله المعلمی، سفیر عربستان در سازمان ملل نیز روز دوشنبه به رویترز گفت:‌ ما تصور می‌کنیم که نامه‌ای کامل به سازمان ملل داده‌ایم و امیدواریم که این نامه تمامی نگرانی‌های سازمان ملل را رفع کند.

کد خبر 341973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار