همشهری‌آنلاین: سازمان عفو بین الملل با اقتصاد از افزایش اعدام‌ها در عربستان سعودی اعلام کرد از ابتدای سال جاری میلادی یکصد نفر در این کشور اعدام شده‌اند.

saudi

سازمان عفو بین الملل روز جمعه 7 خرداد هشدار داد افزایش موارد اجرای مجازات اعدام در عربستان ممکن است به شکلی پیش برود که در شش ماهه نخست سال 2016 بیش از 100 نفر در این کشور اعدام شوند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد عربستان سال گذشته 158 نفر را اعدام کرد که از این نظر در رده سوم جهان بود.

این نهاد حقوق بشری افزود امسال اکنون دست کم 94 نفر اعدام شده‌اند که از زمان مشابه سال گذشته بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمابه نقل از شبکه العالم، جیمز لینچ ، نماینده مدیر عفو بین‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «اعدام‌ها در عربستان در دو سال گذشته در حال افزایش بوده است و این روال ناراحت‌کننده هیچ نشانه‌ای از کند شدن در خود ندارد».

لینچ ضمن اشاره به وجود «اشکالات فراگیر» در نظام قضایی عربستان گفت این وضع «نشان می دهد محکوم شدن افراد به اعدام پس از محاکمه‌های ناعادلانه امری عادی شده است».

قتل و قاچاق مواد مخدر بیشتر موارد اعدام را در عربستان تشکیل می دهد هرچند که ماه ژانویه در یک روز 47 نفر به گفته مقام‌هاي عربستان به دليل انجام اقدام‌هاي تروریستی اعدام شدند. یکی از این افراد شیخ نمر النمر، روحانی برجسته شیعه بود.

هم اکنون نیز علی النمر برادرزاده شیخ نمر که به همراه دو نفر دیگر و در حالی که به سن قانونی نرسیده بودند بازداشت شده‌اند به اعدام محکوم شده اند.

عفو بین الملل اعلام کرد اعدام نمر بر اساس «اعترافاتی که او می‌گوید با شکنجه گرفته شده است نمونه‌ای روشن از به کارگیری خودسرانه مجازات اعدام پس از محاکمه هایی است که معیارهای بین‌المللی حقوق بشر آشکارا در آنها نقض می شود».

لینچ از مقام‌هاي سعودی خواست «هر چه زودتر محکومیت علی النمر را باطل و دستور محاکمه مجدد او را در شرایطی که مطابق معیارهای بین المللی محاکمه عادلانه باشد بدون توسل به مجازات اعدام صادر کنند».

او افزود: «مسئولان عربستان باید استفاده از این شکل بیرحمانه و غیر انسانی تنبیه را متوقف کرده و استفاده از مجازات اعدام را رسما متوقف کنند».

بیشتر اعدام ها در عربستان با گردن زدن اجرا می‌شود.

کد خبر 335138

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی