همشهری آنلاین: فضاپیمای STEREO-A ناسا در حین گشتن در مدار خورشید،‌نگاهی به پشت سرش انداخت تا تصویری از زمین، مریخ و پلوتو از زاویه نگاه خورشید به ثبت برساند و به گونه‌ای تصویر مشهور نقطه‌ آبی پررنگ را این‌بار در طیف نوری متفاوت و از فاصله‌ای نزدیک‌تر، شبیه‌سازی کرد.

خورشید

براساس گزارش ديسكاوري، در ويديويي جديدي كه از تركيب تصاوير اين فضاپيما به دست آمده‌است، موقعيت زمين، مريخ و پلوتو مشخص شده‌است،‌ درحالي كه كهكشان راه شيري در پس‌زمينه مشاهده مي‌شود. اين فضاپيما كه مسئوليت اصلي آن نظارت بر فعاليت‌هاي خورشيدي است، زماني اين تصاوير را ثبت كرد كه در دورترين نقطه خورشيد از سياره‌ها قرار داشت.

زمین

اين تصاوير در حين انجام وظايف روزانه STEREO-A ثبت شدند، زماني كه اين فضاپيما درحال نظارت بر هلوسفر دروني خورشيد بود،‌از اين رو تصوير با استفاده از ابزار عكسبرداري هليوسفري ثبت شده‌است.

به گفته كارل باتامز فيزيك‌اخترشناس و دانشمند علوم رايانه اي آزمايشگاه پژوهش‌هاي نيروي دريايي آمريكا،دوربين HI-1 كه ساخت اين آزمايشگاه است از ميدان ديدي برابر 20 درجه برخوردار است و مركز اين ميدان ديد 25 درجه از خورشيد فاصله دارد،‌از اين رو خورشيد در اين تصوير در خارجي‌ترين لبه سمت چپ قرار گرفته‌است.

STEREO-A و فضاپيماي دوقلويش  STEREO-B در اكتبر سال 2006 با هدف تصويربرداري از خورشيد به مدار اين ستاره وارد شدند،‌در شرايطي كه يكي از آنها جلوتر و ديگري عقب‌تر از زمين در مدار خورشيد درحركت بودند. با اين‌همه ارتباط زمين با فضاپيماي دوم در اكتبر 2014 از دست رفت و اين فضاپيما براي هميشه خاموش شد.

کد خبر 338126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار