مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: اخترشناسان به تازگی دریافته‌اند که کهکشان راه شیری دارای منطقه‌ای بسیار وسیع است که به شکلی عجیب از هرنوع ستاره جوانی خالی است.

کهکشان

براساس گزارش فاكس‌نيوز، دانشمندان با استفاده از تلسكوپي در آفريقاي جنوبي، مطالعات خود را روي گونه‌اي خاص از ستارگان به نام قيفاووسي‌ها متمركز ساختند. اين‌ها ستاره‌هاي جواني هستند كه سني درحدود 10 تا 300 ميليون سال دارند، كه در مقايسه با سن 4.6 ميليارد سالي خورشيد ناچيز به شمار مي‌رود. اين ستاره‌ها براي دانشمندان ابزار مطالعاتي كليدي به شمار مي‌روند، زيرا داراي ضربان هستند و زمان ضربان آنها با شدت درخشش آنها در ارتباط است و دانشمندان با تخمين ميزان درخشش،‌فاصله آنها را محاسبه مي‌كنند.

اما زماني كه دانشمندان بخش‌هاي داخلي كهكشان راه شيري را مورد مطالعه قرار دادند، دريافتند در بخش وسيعي از مركز كهكشان راه شيري خبري از اين ستاره‌ها نيست. به گفته دانشمندان اين منطقه كه از مركز كهكشان تا فاصله 8000 سال نوري امتداد يافته‌، منطقه‌اي است كه از نظر كمبود ستاره‌هاي قيفاوسي با بيابان برابري مي‌كند.

اين يافته اطلاعات بيشتري درباره ساختار كهكشان در اختيار دانشمندان قرار داده‌است، مارپيچي غول‌پيكر كه از ميلياردها ستاره با وسعتي برابر 100 هزار سال نوري ساخته شده‌است. فاصله زمين از مركز كهكشان 26 هزار سال نوري است. محققان دانشگاه توكيو مي‌گويند اين نتايج نشان از آن دارد كه طي صدها ميليون سال گذشته، هيچ فعاليت ستاره‌سازي در اين منطقه رخ نداده‌است.

کد خبر 342655

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha