همشهری آنلاین: آی مکس جدیدترین پدیده در صنعت سینماست. جادوی نسل جدید سینماها به شکلی کار می‌کند که تماشاگران صحنه‌های فیلم را به صورت سه بعدی می‌بینند که به شکلی علمی طراحی شده است.

سینمای آی‌مکس

این پروژه عظیم امروزه در اکثر کشورهای بزرگ دنیا ساخته شده است. 

مشهورترین فیلمساز فیلم‌های سه بعدی آی مکس آقای "مایکل لوئیس" فردی است که با تلاش بسیار توانست این نوع سینما را رونق بخشیده و به پیشرفت‌های بیشتر برساند. او اولین فردی است که در مورد دستیابی به این فناوری تحقیقات بسیاری کرد تا آن را به مرحله جهانی شدن برساند.

به محض اینکه وارد سالن‌های سینمای آی مکس می‌شوید یک اتفاق نظر شما را به خود جلب می‌کند و آن هم بزرگی بیش از حد پرده‌های سینماهای آی مکس است که دو نوع است:

نوع اول سینماهای آی مکس هستند که صفحه‌های مستطیل شکل بسیار بزرگ دارند. نوع معمولی این صفحات حدود 16 متر ارتفاع و 22 متر عرض دارند و می‌توانند بزرگتر هم باشند. بزرگترین صفحه‌ای که تاکنون برای این سینماها طراحی شده است 30 متر ارتفاع دارد که هیجان بسیاری را برای تماشاگر به ارمغان می‌آورد.

نوع دوم گنبدهای آی‌مکس است. در این نوع سینماها تماشاگر خود را در محاصره صفحه نمایشگر می‌بیند به این معنا که صفحه نمایش‌دهنده به شکل محدب دور تا دور سالن را در برگرفته است که این دایره معمولا قطری 30 متری دارد.

فرقی نمی‌کند که شما در سینماهای معمولی و یا گنبدی آی مکس (فرانما) نشسته باشید، تاثیر دیدن این گونه فیلم‌ها روی شما بی‌نظیر است. بزرگی این صفحه‌ها باعث می‌‌شود که تمام زاویه دید شما گرفته شود و حرکات روی صفحه آنقدر نزدیک طبیعی به نظر می‌رسند که حتی ممکن است شما از این حرکات واقعی احساس سرگیجه و یا ترس شوید.

تصور کنید در حال دیدن فیلم آی مکس حیات وحش هستید و یک شیر جنگل چنان طبیعی به شما نزدیک می‌شود که ترجیح می‌دهید عینک مخصوص فیلم را بردارید و متوجه شوید که در سالن نشسته‌اید و شیر قصد تکه تکه کردن شما را ندارد.

فیلم‌هایی که در سالن‌های آی مکس به نمایش گذاشته می‌شوند می‌توانند به شکل معمولی فیلمبرداری شده و سپس روی حلقه فیلم‌های بسیار بزرگ و نایاب کشیده شوند که حدود 10 برابر فیلم‌های عادی هستند.

در واقع تعدادی از فیلم‌هایی که شما در سینما می‌بینید در شکل 35 میلیمیتری ساخته می‌شوند. برخی سینماها نیز از فرمت‌های 70 میلیمتری استفاده می‌کنند که شفافیت بسیار بالاتری دارد. اما در سینمای آی مکس این اندازه تا 10 برابر افزایش می‌یابد و تصور کنید در این حالت فیلمی که می‌بینید تا چه اندازه وضوح و کیفیت بالایی دارد.

پروژکتورهای معمولی به خاطر بزرگ بودن فیلم‌های آی مکس توانایی چرخاندن آنها را در خود ندارند و به همین خاطر پروژکتورها برای فیلم‌های آی مکس به کلی با دیگر پرژکتورها متفاوتند. برخی تفاوت‌ها از این قرار است:

1- داخل این پروژکتورها فیلم ها افقی حرکت می‌کند نه عمودی.

2-سیستم تمیز کننده به طور دائم در حال کار است تا فیلم بدون کوچکترین غباری از جلوی لنز حرکت کند.

3-لامپ‌های موجود در این پروژکتورها 1500 وات هستند و دیافراگم معمولا در این پروژکتورها از حالت عادی بیشتر باز می‌ماند.

با تمامی این توضیحات دیگر عجیب به نظر نمی‌رسد که بگوئیم پروژکتورهای" آی مکس" حدود 2 تن وزن دارند که به اندازه یک اتومبیل معمولی است.

فواید آی مکس:
1- سیستم گنبدی در آی مکس باعث می‌شود که دور تا دور شما با صفحه نمایشگر احاطه شود و دید شما به جز صفحه چیز دیگری را نداشته باشد و حواستان پرت هیچ اتفاق دیگری نشود.

2- تکنوژی سه بعدی: آی مکس با استفاده از این سیستم فیلم را به بهترین و شفافترین شکل نشان می‌دهد.

3- 48 فریم در هر ثانیه: دو برابر فریم‌های سینماهای عادی، جزئیات فیلم‌ها را بهتر به نمایش می‌گذارد.

4- سیستم صدای بالا: سینماهای آی مکس از سیستم 6 کاناله صدا استفاده می‌کنند و در برخی سینماها به شما گوشی‌هایی هم داده می‌شود تا صدا را بهتر هم بشنوید.

ساخت فیلم‌های آی مکس:
برای ساخت این گونه فیلم‌ها زحمت بسیاری کشیده می‌شود و تفاوت‌هایی با فیلم‌های عادی وجود دارد:

1- دوربین‌های عادی با آی مکس بسیار تفاوت دارند. در آی مکس دوربین حدود 109 کیلو وزن دارد در حالی که دوربین فیلم‌های معمولی حدود 18 کیلوگرم است.

2- اندازه فیلم‌ها بزرگتر است.

3- جزئیات بیشتر نمایان هستند و به همین خاطر باید با کیفیت بسیار بالا صحنه‌های خارق‌العاده را نشان داد که ارزش دیدن با جزئیات بالا را داشته باشند.

با این خصوصیات طبق گفته آقای لوئیس بزرگترین کارگردان این فیلم‌ها برای ساخت آنها هر روز حدود 100 هزار دلار هزینه می‌شود.

در فیلم‌های عادی به خاطر بالا نبودن شفافیت کارگردان‌ها می‌توانند ازحقه‌های سینمایی بسیاری استفاده کنند. صحنه‌ها را تاریک و یا بیش از حد روشن کنند و حتی باران بیشتری به صحنه فیلم بدهند اما در آی مکس به خاطر وضوح بالا برای تماشاگر این کار به ندرت مقدور است.

کد خبر 33269

برچسب‌ها