همشهری آنلاین: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد خزه‌هایی که بر روی درختان مناطق شهری رشد می‌کنند شاخص زیستی خوبی از آلودگی هوا به کادمیوم محسوب می‌شوند.

استفاده از خزه برای بررسی وضعیت آلودگی هوا

به گزارش ایسنا، مطالعه‌ای که در ایستگاه تحقیقاتی خدمات جنگل شمال شرق اقیانوس آرام به انجام رسیده نشان می‌دهد که خزه‌ها می‌توانند به عنوان شاخص‌های زیستی در بررسی وضعیت آلودگی هوای شهرها کارایی خوبی داشته باشند. در این مطالعه برای اولین بار از خزه‌ها برای تهیه نقشه دقیق و جزیی از آلودگی هوا استفاده شده است.

آنچه این مطالعه را منحصربه‌فرد می‌کند این است که از خزه برای ردیابی منابع ناشناخته آلودگی در یک محیط شهری پیچیده که دارای تعداد زیادی منابع آلاینده هواست، استفاده شده است.

خزه‌ها پیش از این نیز به عنوان شاخص زیستی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. شاخص‌ زیستی به معنای ارگانیسم‌ زنده‌ای است که می‌تواند به پایش و بررسی سلامت محیط زیست کمک کند. از آنجا که خزه‌ها فاقد ریشه هستند، تمامی آب و مواد غذایی مورد نیاز خود را از اتمسفر می‌گیرند. آن‌ها این کار را به طور غیرانتخابی انجام می‌دهند در نتیجه هر ترکیبی را که در هوا وجود داشته باشد در خود ذخیره می‌کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد که شاخص‌های زیستی خزه‌ای می‌توانند به عنوان ابزاری برای پایش کیفیت هوا مورد استفاده قرار گرفته و به این ترتیب به کمک شهرها بیایند. آنالیز فلزات سنگین در خزه‌ها در هر ایستگاه تنها 50 دلار هزینه در بر دارد که همین امر کمک می‌کند نمونه‌برداری در تعداد و دفعات زیاد انجام شده و با بررسی پایش نقاط حساس و آلوده شهری دقت عمل افزایش پیدا کند.

کد خبر 330210

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha