سه‌شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو که از اراک آغاز شد، اکنون وارد هفتمین هفته شده و در این مدت مورد استقبال مردم ۲۱ استان قرار گرفته است.

سه شنبه های بدون خودرو

به گزارش ايرنا، تغییر سبک زندگی مردم و گرایش آنها به سمت تجمل‌گرایی به مرور مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است البته چند سالی است دنیا به این مهم پی برده و در تلاش است تا با دور شدن از این سبک زندگی به حفظ محیط زیست و سلامت خود کمک کند.

تهران و برخی کلان‌شهرهای کشور نیز از آلودگی هوا رنج می‌برند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم وسایل نقلیه در آلودگی هوا بیش از 70 درصد است این در حالی است که خودروهای تک‌سرنشین در معابر به وفور دیده می‌شود و بیشترین سهم را در اشغال خیابان‌ها به خود اختصاص داده است.

بر این اساس 7 هفته گذشته برای اولین بار شهروندان اراک در حرکتی کاملا مردمی سه‌شنبه‌های بدون خودرو را آغاز کردند و اکنون بعد از این مدت به گفته محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اکنون 21 استان به این طرح پیوسته‌اند.

درویش گفت: اکنون تهران، البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، اراک، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، فارس، خراسان رضوی، همدان، مازندران، گلستان و کرمان برخی از استان‌هایی هستند که به این طرح پیوسته‌اند.

وی درباره تاثیر و استقبال از این طرح افزود: گروهی در فضای مجازی ایجاد کرده‌ایم تا مردم نظرات خود در مورد سه‌شنبه‌های بدون خودرو را منعکس کنند و از همین طریق هفته گذشته یک نظرسنجی در مورد تجربه شهروندان از این طرح انجام شد که نتیجه قابل قبولی به همراه داشت.

وی ادامه داد: در این نظرسنجی 53 درصد مردم اعلام کردند در روز سه‌شنبه از خودروی شخصی استفاده نکردند، 29 درصد از این طرح اظهار بی‌اطلاعی کردند و بقیه گفتند با وجود اطلاع از این طرح اما مجبور به استفاده از خودروی شخصی بودند.

درویش گفت: بدون شک ادامه چنین حرکت‌هایی می‌تواند تاثیر زیادی در فرهنگ استفاده از خودرو و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا داشته باشد، با این حرکت شاید اولین باری است که شهروندان ایرانی برای کاهش آلودگی هوا از بخشی از ابزار رفاهی خود که همان خودرو است می‌گذرند و با این کار پیامی محیط زیستی را به گوش دولتمردان می‌رسانند.

وی تاکید کرد: همین حرکت و فشار مردم موجب شد تا طرح کاهش آلودگی هوا که مدت‌ها است در مجلس در انتظار تصویب به سر می‌برد دوباره مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

درویش گفت: طرح روزهای سه‌شنبه بدون خودرو را برای 400 هفته پیش‌بینی کردیم و در تلاشیم تا این روز وارد تقویم رسمی کشور شود.

وی ادامه داد: چنین طرحی در کشورهای اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا اجرا شد و مردم نروژ از دولت خود خواستند تا سال 2019 حرکت وسایل نقلیه شخصی و موتورسیکلت در سطح شهر را ممنوع کند و مردم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین در اتحادیه اروپا کمپینی راه افتاده است که مردم دیگر گواهینامه نمی‌گیرند و به آن هم افتخار می‌کنند که این حرکت به مرور می‌تواند به یک سبک زندگی تبدیل شود.

کد خبر 325350

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha