همشهری آنلاین: سومین سه‌شنبۀ بزرگ در انتخابات درون‌حزبی امریکا با پیروزی هیلاری کلینتون، دونالد ترامپ و جان کاسیچ و کنار کشیدن مارکو روبیو از گردونۀ رقابت‌ها همراه بود.

پیروزی ترامپ، کلینتون و کاسیج در سومین سه‌شنبه بزرگ | روبیو کنار کشید

به گزارش پرس تی وی، رأی‌گیری «سه‌شنبۀ بزرگ 3» روز چهارشنبه (26 اسفند) به وقت ایران در ایالت های اوهایو، فلوریدا، کارولینای شمالی، ایلینوی و میزوری برگزار شد.

«سه‌شنبه بزرگ» انتخابات درون حزبیِ امریکا در تاریخ 11 اسفند به صورت همزمان در 11 ایالت برگزار شد و رأی‌گیری «سه‌شنبه بزرگ 2» روز چهارشنبه (19 اسفند) به وقت ایران در چهار ایالت صورت گرفت.

براساس تازه‌ترین نتایج برآمده از این انتخابات مقدماتی که به نوعی تعیین‌کنندۀ نامزد اصلی هر حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است، کلینتون در ایالت بزرگ و مهم فلوریدا، کارولینای شمالی، ایلینوی و اوهایو به پیروزی دست‌یافت و گامی محکم برای پیروزی نهایی در حزب دموکرات برداشت.

در انتخابات حزب جمهوری‌خواه نیز پس از پیروزی جان ریچارد کاسیچ، فرماندار اوهایو در ایالت تحت فرمان خود، دردسر ترامپِ پیشتاز برای کسب آراء 1 هزار و 237 هیأت انتخاباتی و برگزیده شدن به عنوان نامزد نهایی حزب بیشتر شد.

ترامپ با این وجود در مهم‌ترین رقابت سومین سه‌شنبۀ بزرگ در ایالت فلوریدا پیروز شد و همین پیروزی منجر به کنار کشیدن مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا از انتخابات ریاست جمهوری شد.

روبیو تا کنون تنها آراء حدود 160 هیأت انتخاباتی را در اختیار داشت و رقیبش تد کروز، سناتور تگزاس هفتۀ گذشته تلویحاً از او خواسته بود به نفع وی کنار برود.

ترامپ، نامزد جنجالی حزب جمهوری‌خواه که اظهارات اسلام‌ستیزانه و خشونت‌بارش انتقاد بسیاری از مقامات، کارشناسان و شخصیت‌های سیاسی امریکا را در پی داشته است در انتخابات مقدماتی ایالات ایلینوی و کارولینای شمالی نیز پیروز شد.

وی پس از اطلاع از آراء در جمع هوادارانش گفت: «عصر فوق‌العاده‌ای بود. این یک عصر فوق‌العاده بود.»

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها ترامپ برای پیروزی نهایی در انتخابات مقدماتی امریکا می‌بایست آراء حدود 60 درصد از هیأت‌های انتخاباتی باقی‌مانده را کسب کند.

کد خبر 328411

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha