همشهری آنلاین: ۱۸۹ پروژه بهداشتی و درمانی در استان فارس به بهره برداری رسید و لامپ اشعه ایکس برای نخستین بار در کشور با حضور وزیربهداشت رونمایی شد.

افتتاح پروژه در فارس

به گزارش ایرنا، سید حسن هاشمی در جريان سفر به استان فارس، در مجتمع فرهنگی، آموزشی و ورزشی ولایت شیراز، حضور یافت و 189 پروژه بهداشتی درمانی استان فارس که به مرحله بهره برداری رسیده بود را به شیوه ویدئوکنفرانس، افتتاح کرد.

در این آیین، هشت بیمارستان جدید به چرخه خدمت رسانی به مردم فارس پیوست، این بیمارستان‌ها، شامل بیمارستان آباده، فاز توسعه بیمارستان داراب، بیمارستان حضرت قمر بنی هاشم(ع) بیضاء، بیمارستان بوانات، بیمارستان استهبان و بیمارستان‌های قادرآباد و داریون است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه افتتاح طرح‌های سلامت با بیان اینکه این پروژه‌ها بیش از 2 هزار میلیارد ریال ارزش دارد گفت: مرکز جامع سلامت قیر و کارزین نیز به صورت نمادین از دیگر پروژه‌های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد.

محمد هادی ایمانیه اظهارداشت : مر کز جامع سلامت قیروکارزین در زمینی به مساحت 380 متر مربع بنا شده است و تمام خدمات بهداشتی مراقبت ماداران و کودکان، تنظیم خانواده، مراقبت دوران بارداری، سالمندان و میانسالان، جوانان و نوجوانان را به مراجعه کنندگان ارایه می‌دهد.

در این مرکز مراقبت از بیماران دیالیزی دیابت، اندازه گیری فشار خون، بهداشت روان و مراقبت‌های تغذیه نیز ارائه می‌شود.
عملیات اجرایی مرکز جامع سلامت قیروکارزین در سال 93 انجام شده و بیش از 300 میلیون تومان اعتبار صرف ساخت آن شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: علاوه بر هشت بیمارستان در سراسر استان فارس، بیش از 60 مرکز بهداشتی درمانی جامع سلامت، خانه پزشک و خانه سرایداری، بیش از 40 خانه بهداشت، 80 تخت ویژه، 12 بلوک زایمانی، 24 بخش بستری و 10 پایگاه اورژانس به بهره برداری رسید.

  • رونمایی از لامپ اشعه ایکس ، برای نخستین بار در کشور

رونمایی از لامپ اشعه ایکس که توسط متخصصان استان فارس به مرحله تولید رسیده است نیز با حضور وزیر بهداشت در شیراز انجام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با تاکید مقام معظم رهبری بر تولیدات داخل و حمایت از کالاهای ایرانی، اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری شرکت صنایع الکترونیک شیراز، وابسته به وزارت دفاع، همکاری‌هایی داشته که از جمله آن ایجاد خط تولید این نوع لامپ است.

ایمانیه خاطرنشان کرد: نشست‌های مشترکی با همکاری مسئولان دانشگاه با صنایع الکترونیک در خصوص کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی برگزار شد که توانمندی تولید این لامپ به تایید رسید.

لامپ اشعه ایکس یکی از اجزای مهم دستگاه های تصویربرداری است و دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار در کشور و حتی در خاورمیانه به عنوان فناوری هفتم یا هشتم دنیا به تولید فناوری اشعه ایکس دسترسی پیدا کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در یک سال گذشته، موضوع استانداردها با مدیریت اداره کل تجهیزات پزشکی و شرکت‌های صنایع، مطرح و تست‌های استاندارد و بین المللی این لامپ انجام شد.

وی از لامپ اشعه ایکس به عنوان یک تکنولوژی جدید در کشور یاد کرد که استان فارس توانست برای نخستین بار در کشور به آن دست یابد.

  • اهدای لوح مدیر جهادی به وزیر بهداشت

همچنین در این آیین، مسئولان ارشد استان فارس، لوحی با عنوان مدیر جهادی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا کردند.

محمدعلی افشانی استاندار فارس، آیت الله اسد الله ایمانی امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس و محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این لوح را به وزیر بهداشت اهدا کردند.

سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در این مراسم با تاکید بر لزوم ارایه خدمات بهداشتی درمانی مناسب در کشور گفت: با وجود اینکه همواره تلاش ما برای برقراری عدالت در سلامت بوده ولی همچنان نیاز استان فارس بیش از این است و به نظر می‌رسد می‌توانیم و جا دارد در شیراز یکی دو بیمارستان بلند مرتبه دیگر احداث کنیم.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم در بلند مدت بحث توریسم سلامت را نیز مد نظر داشته باشیم، بدون شک شیراز از مناطقی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 325373

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha