سه‌شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: مواد غذایی متنوع، مصرف سبزی و میوه و جایگزینی آنها به جای میان وعده‌های ناسالم، کاهش استفاده از چربی، افزایش مصرف حبوبات و همچنین تغذیه نوزاد با شیر مادر تا شش ماهگی از راه‌های رسیدن به یک زندگی سالم و عاری از بیماری است.

پنج کلید برای داشتن رژیم غذایی سالم

به گزارش ايسنا، پنج راهکار اشاره شده می‌تواند به بهبود زندگی شما و حرکت به سوی آینده‌ای سالم کمک کند.

  • به نوزادتان در شش ماه اول زندگی فقط شیر مادر بدهید

از بدو تولد تا شش ماهگی نوزاد شما باید تنها شیرمادر را در روز و شب دریافت کند. بنابراین هر گاه نوزاد احساس گرسنگی کرد به او شیر بدهید.

روزانه از هر پنج گروه غذای اصلی یعنی گروه نان و غلات، سبزی‌ها، میوه‌ها، شیر و لبنیات، گوشت، حبوبات و تخم مرغ، در حد تعادل مصرف کنید.

میوه‌ها و سبزی‌های متنوعی را مصرف کنید (بیش از 400 گرم در روز). سبزی‌ها و میوه‌های خام را به عنوان میان وعده به جای تنقلاتی که قند یا چربی بالایی دارند، استفاده کنید.

هنگام طبخ سبزی‌ها ومیوه‌ها، از پختن بیش از حد آنها جلوگیری کنید. زیرا باعث ازبین رفتن ویتامین‌های مهم می‌شود. اگر ممکن است میوه‌ها وسبزی‌های کنسرو یا خشک شده مورد استفاده قرار گیرند، انواع بدون نمک یا قند اضافه شده را انتخاب کنید.

  • از چربی‌ها و روغن‌ها به طور محدود استفاده کنید

روغن‌های گیاهی غیراشباع مانند زیتون، سویا، آفتابگردان و ذرت را به جای چربی‌های حیوانی یا روغن‌های دارای چربی‌های اشباع بالا مثل نارگیل و روغن نخل انتخاب کنید. گوشت سفید به طور کلی چربی کمتری نسبت به گوشت قرمز دارد و بهتر است آن را انتخاب کنید. مصرف گوشت فرآوری شده که چربی و نمک بالایی دارد را محدود کنید. تا جایی که امکان دارد از گوشت و لبنیات کم چرب استفاده کنید. از مصرف موادغذایی که در روغن‌های حاوی اسید‌های چرب ترانس صنعتی، فرآوری، پخته و سرخ شده‌اند، اجتناب کنید. روغن جامد را حذف کنید و مصرف فست فودها را کاهش دهید.

  • نمک و قند و کمتری مصرف کنید

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، هنگام پخت و پز و آماده‌سازی موادغذایی تا حد امکان از نمک کمتری استفاده کنید. از مصرف مواد غذایی که حاوی نمک بالایی هستند، اجتناب کنید. مصرف نوشابه‌ها و آب میوه‌های شیرین شده با قند را محدود کنید. به جای مواد غذایی شیرین و شیرینی‌های صنعتی( مثل کیک و کلوچه)، میوه‌های تازه را به عنوان میان وعده انتخاب کنید.

کد خبر 323727

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha