پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: خوردن میوه و سبزی بیشتر بدون تغییر میزان کالری دریافتی که بدن از مصرف سایر مواد غذایی به دست می‌آورد باعث کاهش وزن فرد نمی‌شود. در واقع اگر تصمیم دارید وزنتان را کاهش دهید، باید میوه و سبزی را جایگزین دیگر مواد غذایی موجود در رژیم غذایی‌تان کنید.

میوه و سبزی

خوردن میوه و سبزی‌های تازه معمولاً ایده بسیار خوبی است، اما این مسئله را در نظر داشته باشید که این ایده شما را لاغر نمی‌کند. یعنی احتمالاً به کاهش وزن شما کمک نمی‌کند. این مسأله در پژوهش‌های اخیر عمیق‌تر بررسی شده است.

پژوهشگران مطالعاتی که در مورد کاهش وزن در سراسر جهان انجام شده را مجدداً باز تحلیل کرده‌اند؛ مخصوصاً پژوهش‌هایی که رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات را در رژیم فرد افزایش می‌دهند. این مطالعات شامل داده‌های بیش از هزار و دویست نفر بوده است.

آن‌ها دریافتند خوردن میوه و سبزی بیشتر بدون تغییر میزان کالری دریافتی که بدن از مصرف سایر مواد غذایی به دست می‌آورد باعث افزایش یا کاهش وزن فرد نمی‌شود.

به طور کلی در این زمینه همه مطالعاتی که ما بررسی کردیم نشان داد افزایش مصرف میوه و سبزی‌جات اثر نزدیک به صفر بر کاهش وزن دارد.

کاترین کیزر به عنوان مدرس دانشگاه آلاباما در دانشکده بهداشت بیرمنگام گفت: "میوه‌ها و سبزیحات نیز دارای میزانی از کالری هستند و افرادی که می‌خواهند وزنشان کم شود باید انرژی دریافتی را کاهش دهند. ما می‌گوییم میوه‌ها و سبزی‌جات خواص و فواید بسیاری دارند و مردم را تشویق می‌کنیم که میوه‌ها و سبزی‌جات را در رژیم غذایی‌شان بگنجانند."

نویسنده و پژوهشگری به نام دیوید آلیسون دانشیار دانشکده بهداشت عمومی به مجله علم زنده گفت: "از همه میوه‌ها و سبزی‌جات در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید، اما در عوض باید از میزان کالری در سایر غذاهای‌تان کم کنید تا وزنتان کم شود."

متخصصان بهداشت عمومی اغلب قسمت دوم پیام مهم را فراموش می‌کنند و در نظر نگرفته و به بیماران و مراجعه‌کنندگان نیز نمی‌گویند. آن ها فراموش می‌کنند بگویند نیاز است تعداد کالری‌های دریافتی در رژیم غذایی را به صورت کلی محاسبه کنند؛ حتی کالری‌های دریافتی از میوه‌ها و سبزی‌جات.

لازم است این نکته را تذکر دهیم که نتایج حاصل از این پژوهش به این معنا نیست که مصرف میوه و سبزیجات بیشتر به معنای افزایش وزن است. روشن است که افزایش میزان مصرف باعث افزایش وزن چندانی نمی‌شود؛ بلکه به معنای دریافت ویتامین بیشتر و فیبر بیشتر در رژیم غذایی است.

لورا جنیفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی در کلینیک کلیولند که در این پژوهش شرکت نداشته نظر خودش را درباره مصرف میوه و سبزی‌جات مطرح می‌کند. او می‌گوید: "این نتایج خلاصه‌ای مناسب برای مشتریان من است؛ در واقع برخی مشتریانم تلاش کرده‌اند وزنشان را کم کنند و میوه و سبزی بیشتری به رژیم غذایی‌شان افزوده‌اند؛ بدون این که از کالری کلی دریافتی کم کنند. اگر آنان بدانند که این راه جواب نمی‌دهد؛ راحت‌تر وزنشان کم می‌شود و در این راه موفق می‌شوند."

او در ادامه می‌گوید: "میوه‌ها و سبزی‌جات شامل فیبر و درشت مغذی‌ها هستند که برای سلامت افراد مهم‌اند. اگرچه متخصصان رژیم درمانی باید به خاطر داشته باشند که افراد بیش از حد چیزی نخورند؛ و همچنین ممکن است لازم باشد از میزان غذاهای دیگری که در هر وعده می‌خورند کم کنند."

نحوه انجام این پژوهش و نتایج آن در مجله American journal of clinical nutrition چاپ شده است.

منبع: تبيان

کد خبر 327749

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha