همشهری‌آنلاین: ارمغان طرب عنوان کتابی‌ست که نغمه‌نگارى‌هاى موسیقى ایران، از صفویان تا مشروطه از سوی محسن محمدی گرداورى و انتشارات ماهور آن را به بازار نشر عرضه کرده است.

 به گزارش همشهری‌آنلاین مهمترین ویژگی این کتاب در این است که سابقه شنیداری قطعات موسیقی ایران را از دوره قاجاریه به سال‌های دورتری مرتبط می‌کند.

اطلاعات تاریخی درباره ی موسیقی در ایران چند هزار سال سابقه دارد. هم چنین از هزار سال پیش تا کنون مباحث نظری مفصل و کتاب‌های متعدد در زمینه موسیقی تولید شده که بخش زیادی از آن بر جای مانده و در دسترس است اما خود موسیقی از بین رفته و هیچ در دست نیست، مگر معدودی قطعاتی  که پس از ورود صنعت ضبط ماندگار شده و قدیم‌ترین نمونه‌های موسیقی ایران هستند.  در کتاب حاضر اما  مولف و گردآورنده از اروپاییانی که به ایران سفر کردند یا مدتی در ایران زیستند و اهل موسیقی بودند و همان قطعات را با پیانو یا سازهای دیگری نواختند و علاوه بر‌ آن  برخی از‌آنان خرده ذوقی داشتند که نغمه‌نگاری‌های متعددی از موسیقی ایران را  در اروپا منتشر کردند اسناد  و اطلاعاتی منتشر کرده است که در نوع خود قابل اعتناست.

کتاب حاضر حاصل جستجوی چند ساله مؤلف برای یافتن نخستین نغمه‌نگاری‌های اروپاییان است و نغمه‌نگاری‌هایی از دوره صفویه تا دوره مشروطه را در بر دارد. با این که بخشی از شخصیت قطعات حین تنظیم برای پیانو از بین رفته، اما این قطعات ارزشمند تنها نمونه‌های بر جا مانده از موسیقی در ایران پیش از ورود صنعت ضبط هستند.

علاوه بر آن چندین قطعه موسیقی نظامی هم در این کتاب گنجانده شده که برای بازسازی فضای رسمی در آن دوره و یا حتی برای استفاده در کارگان موسیقی نظامی امروز بسیار با ارزش هستند.

کد خبر 312110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =