همشهری انلاین: مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست و بهداشت گفت: همزمان با عملیاتی کردن طرح‌های مختلف اجرایی، به دنبال بهترین، مفیدترین و صحیح‌ترین ابزارها و راهکارها برای احیای دریاچه ارومیه هستیم.

صحیح‌ترین راهکارها برای احیای دریاچه ارومیه انتخاب می‌شود

به گزارش ایرنا، بهرام طاهری در حاشیه دیدار با ساتو رییس دفتر و یوکیهارا مدیر برنامه‌ریزی دفتر همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در ایران در ساختمان ستادی وزارت نیرو، اظهار داشت: هدف ما از همکاری با جایکا علاوه بر احیای دریاچه ارومیه، ایجاد ظرفیت در کشور برای آموختن برخی توانایی‌ها و ابزارهای تولید شده در آن کشورها همانند نرم‌افزارهای پیشرفته مدیریت منابع آب است.

وی این دیدار را در ادامه دیدارهای قبلی با هدف جمع‌بندی نتایج مرحله نخست همکاری سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با احیای دریاچه ارومیه برشمرد و افزود: با ژاپنی‌ها یک قرارداد همکاری را شروع کرده‌ایم که در چارچوب آن قرارداد که به سیستم تصمیم یار مدیریتی معروف است برای مدیریت مشکلات موجود در حوزه آبریز دریاچه ارومیه به راهکارهای مناسبی دست یابیم.

طاهری ادامه داد: صحبت‌های اولیه در اسفند ماه سال گذشته انجام شد و در چارچوب توافق رییس جمهور با نخست وزیر ژاپن، قرار شد که در خصوص احیای دریاچه ارومیه دو کشور با هم همکاری کنند.

وی با اشاره به مرحله یک این پروژه که شبیه‌سازی یا مدل هیدرولوژیک حوزه دریاچه ارومیه بود و از طریق نرم‌افزار انجام می‌شد، گفت: ژاپنی ها پس از استماع نقطه نظرات طرف ایرانی، مقرر شد در فاز دوم پروژه از نرم‌افزار قوی‌تر و جدیدتری که بتواند ضمن شبیه‌سازی سه بعدی، همزمان آب‌های سطحی و زیرزمینی را نیز مورد بررسی قرار دهد استفاده کنند.

مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست و بهداشت اضافه کرد: در این راستا، طبق قرارداد تفاهمی که با ژاپنی‌ها داشتیم اطلاعات اولیه را در اختیار آنها خواهیم گذاشت و بقیه اطلاعات را خود آنها از طریق روش‌های پایش از راه دور تهیه خواهند کرد.

وی زمینه‌های همکاری با ژاپنی‌ها را در ایجاد و انتخاب صحیح یک ابزار مناسب برای نجات دریاچه ارومیه برشمرد و افزود: ما به دنبال بهترین، مفیدترین و صحیح‌ترین ابزار و راهکار برای احیای این دریاچه هستیم.

طاهری با بیان این که در همکاری‌های دوجانبه طراحی چارچوب‌های هوشمندانه و دقیق بسیار حائز اهمیت است، تاکید کرد: تیم کارشناسی متصل به این تفاهم‌نامه باید با دقت و حساسیت روی مشکل مورد متمرکز شود و یک ساختار پیوسته داشته باشد.

وی گفت: هدف ما از همکاری با جایکا علاوه بر احیای دریاچه ارومیه، ایجاد ظرفیت‌سازی در کشور برای آموختن برخی توانایی‌ها و ابزارهایي مانند نرم‌افزاری پیشرفته است که در آن کشورها تولید شده و ما از ژاپنی‌ها خواسته‌ایم در سفر آتی به ایران، آموزش حدود 30 نفر از کارشناسان ایرانی را در استفاده از این نرم‌افزارها برعهده گیرند.

مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست و بهداشت تشکیل جلسه بعدی را نیمه آذر ماه سال جاری ذکر کرد و افزود: در این جلسه در خصوص سامانه تصمیم یار بحث و بجز مطالب هیدرولیکی و هیدرولوژیکی، اندر کنش سامانه‌های آبی و الگوهای کشت و باغداری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

وی با بیان این که می‌خواهیم این سامانه تصمیم‌گیر کمک کند تا در حوضه دریاچه ارومیه، الگوی کاشت، مصرف و بهره‌وری آب تغییر ایجاد شود، گفت: ما در حال بررسی هستیم تا زمینی که به صورت مصنوعی آبیاری می‌شود به دیم تبدیل شده و فقط با آب باران تغذیه شود، در این صورت امکان حفظ درآمد کشاورز نیز وجود دارد.

طاهری خاطر نشان کرد: به این ترتیب، ضمن عدم استفاده از مصرف آب، زندگی کشاورز نیز دچار اختلال نخواهد شد و با ایجاد الگوریتم هوشمند در سامانه تصمیم یار می‌توان به نتایج مثبتی در این زمینه رسید.

کد خبر 310663

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار