همشهری آنلاین: استاندار آذربایجان شرقی صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی را مهم‌ترین اولویت برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه در سال جاری ذکر کرد و اصلاح روش‌های آبیاری را لازمه تحقق این هدف دانست.

اصلاح روش‌های آبیاری اولویت برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه است

به گزارش ايرنا، اسماعیل جبارزاده روز شنبه در حاشیه جلسه شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، با اشاره به مصرف بیش از 90 درصد آب در بخش کشاورزی، بر اهتمام مردم و کشاورزان در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی تاکید کرد.

وی با بیان این که بر اساس برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه باید 40 درصد در مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه صرفه‌جویی کنیم، افزود: لازمه این امر، تغییر روش‌های آبیاری است که امیدواریم مردم و کشاورزان در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند.

جبارزاده اضافه کرد: دولت در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی صددرصد هزینه‌های مربوط به اصلاح روش‌های آبیاری را پرداخت می‌کند، به شرطی که آب حاصل از صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی به پیکره دریاچه ارومیه سرازیر شود.

استاندار آذربایجان شرقی بر آمادگی مدیریت استان در این راستا تاکید و با مهم ارزیابی کردن نقش ائمه جمعه و جماعات در همراه‌سازی مردم با برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، خاطر نشان کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی بدون کمک مردم امکان‌پذیر نیست و انتظار داریم در شش ماهه دوم سال جاری با همکاری مردم و کشاورزان، صرفه‌جویی 40 درصدی را تحقق بخشیم.

وی با اشاره به برنامه‌ها و وظایف دستگاه‌های اجرایی استان در جهت احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: وظایفی که در سال 93 بر عهده دستگاه‌های استان بود انجام شده و برنامه‌های سال جاری نیز با جدیت در حال انجام است.

جبارزاده از لایروبی تمام رودخانه‌های واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: طرح انتقال فاضلاب برخی از شهرها مانند تبریز و بناب به دریاچه ارومیه نیز در حال اجراست.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: هم اکنون تمام آب آجی چای به دریاچه ارومیه می‌ریزد و به هیچ عنوان برداشتی از این رودخانه انجام نمی‌شود.

جلسه شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه، استاندار آذربایجان شرقی، مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط، ائمه جمعه، فرمانداران و بخشداران حوضه آبریز دریاچه ارومیه و جمعی از فعالان و کارشناسان بخش کشاورزی در تبریز برگزار شد.

کد خبر 308606

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha