همشهری آنلاین: کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای ناامیدی عمیق خود را از شکست وزیران کشور اتحادیه اروپا در دستیابی به توافقی درباره سهمیه کشورها در پذیرش پناهجویان ابراز کرد.

 سازمان ملل نسبت به ناکامی اروپا در حل بحران پناهجویان ابراز ناامیدی کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، در این بیانیه آمده است: توافقی موثر و بدون تاخیر بیشتر برای رسیدگی به این موضوع نیاز هست، چرا که اقدامی جسورانه در این زمینه مستلزم اتحاد همه کشورهای عضو است.

اکثر وزیران کشور اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل، درباره توزیع 120 هزار پناهجو توافق کردند، اما جزییات چنین توافقی قرار است در نشست دیگری در 8 اکتبر (16 مهر) نهایی شود، هر چند که نتیجه آن با توجه به مخالفت چند کشور اروپای مرکزی درباره سازوکار سهمیه بندی پناهجویان همچنان مبهم است.

سازمان بین المللی مهاجرت(IOM ) در گزارشی اعلام کرد که حدود 464 هزار و 876نفر از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون به امید پناه گرفتن در کشورهای اروپایی از دریایی مدیترانه عبور کرده اند که این رقم در مقایسه با مجموع پناهجویان در سال 2014 دو برابر شده است.

بر اساس این گزارش، حدود 72 نفر از پناهجویان در چند روز گذشته حین عبور از آب های ترکیه به مقصد جزایر یونان جان باختند.

در نشست دیروز، همان گونه که پیش بینی می شد، کشورها طرح اولیه توزیع 40 هزار پناهجو در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در دو سال آینده، تصویب کردند.

بحران پناهجویان در چند ماه گذشته 28 کشور عضو اتحادیه اروپا را با چالش جدیدی مواجه کرده است. آلمان که تا قبل از این ادعا می کرد محدودیتی برای پذیرش پناهجویان ندارد، روز یکشنبه به منظور کنترل سیل پناهجویان سیاست مرزهای باز را به حالت تعلیق در آورد.

پلیس مجارستان نیز روز دوشنبه نقطه اصلی مرزی این کشور را به روی مهاجرانی که از صربستان وارد می شوند، بست.

کد خبر 307398

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha