همشهری آنلاین: دبیرکل سازمان ملل اعتراف کرد که شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه شکست خورده است زیرا اختلاف نظر میان قدرتهای بزرگ باعث شده است که این سازمان نتواند اقدامی در جهت پایان دادن به بحران سوریه انجام دهد. این جنگ هزینه‌ای برابر با زندگی صدها هزار نفر و موج گستره پناهجویان را داشته است.

بان کی مون: شورای امنیت در برابر بحران سوریه شکست خورد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) بان کی مون در گفت‌وگو با روزنامه گاردین گفت: باید روسیه و چین نگاه فراملی به مساله سوریه داشته باشند و از متوقف کردن شورای امنیت برای برداشتن گامی علیه جنگ در سوریه دست بردارند.

وی ادامه داد: ما نیاز به اهداف واحد و منسجم به خصوص در میان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل داریم. زمانیکه آنها جدا از یکدیگر حرکت می‌کنند بسیار دشوار است که بتوان سازمان ملل را هدایت کرد. بر همین اساس من تلاش می‌کنم که اعضای دائم شورای امنیت را وادار کنم نگاه فراملی به مسایل داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد: زمانیکه اعضای دائم شورای امنیت با یکدیگر متحد باشند، در این صورت می‌توانیم سریع باشیم و برخورد چشمگیری در برابر مسایل مختلف داشته باشیم. همانگونه که درباره انجام تحقیقات درباره تسلیحات شیمیایی در سوریه داشتیم.

به نوشته این روزنامه، اگرچه بان کی‌ مون از روسیه و چین به طور مستقیم نامی نبرد اما این دو کشور در برخی نشستها از صدور قطعنامه جلوگیری کردند.

وی در گذشته شرم و عصبانیت خود را درباره ناتوانی جامعه بین‌المللی در توقف جنگ در سوریه اعلام کرده بود و این بار اضافه کرد که اعتبار سازمان ملل بر همین اساس دچار لطمه شده است.

هم چنین وی در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر انجام اصلاحاتی در ساختار سازمان ملل گفت: ایدهای بسیار جالبی توسط اعضای سازمان پیشنهاد شده است. علاوه بر انجام تغییراتی در سازمان ملل، باید تغییراتی در راستای شفاف تر، دموکراتیک‌تر و پاسخ گو تر شدن شورای امنیت سازمان ملل انجام گیرد.

کد خبر 306565

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha