همشهری آنلاین: شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست خود با تشکیل کمیته حقیقت یاب با هدف آغاز تحقیقات بین المللی در مورد شناسایی مسئولان حملات شیمیایی در سوریه موافقت کرد.

 موافقت شورای امنیت با آغاز تحقیقات درباره حملات شیمیایی در سوریه

به گزارش روز جمعه اسکای نیوز، برخی دیپلمات های شورای امنیت گفتند که امکان دارد تحقیقات مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی به خاطر اعتراضات روسیه به تعویق بیفتد؛ چرا که مسکو خواهان گسترش دامنه تحقیقات در عراق نیز است.

خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد که شورای امنیت با پیام «ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل به بان کی مون دبیر کل این سازمان موافقت کرده است.

این دیپلماتها که خواستند نامشان فاش نشود، تصریح کردند: عراق مخالف گسترش دامنه تحقیقات و کشیده شدن آن به این کشور است.

پیشتر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواستار ایجاد مکانیزم تحقیقاتی مشترکی در مورد کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه شده بود.

گفتنی است تازه ترین گزارش های منتشره نشان می دهد که داعش اقدام به تولید و استفاده از سلاح شیمیایی کرده و آمریکا نیز به صورت ضمنی به این موضوع اعتراف کرده است.

گزارش های اطلاعاتی انتشار یافته در روسیه طی دو سال اخیر در برگیرنده چند مورد استفاده داعش از سلاح شیمیایی در سوریه بود که بر اثر آن شماری کشته و مجروح شدند.

روسیه بر این اساس از شورای امنیت و سازمان منع تسلیحات شیمیایی خواستار تحقیق در باره این موارد و اعمال تدابیر لازم برای جلوگیری از بکارگیری سلاح های شیمیایی از سوی گروه تروریستی داعش شده بود که آمریکا و کشورهای حامی داعش با آن مخالفت کردند.

جمهوری اسلامی ایران نیز از آغاز اقدامات تروریستی گروه داعش در سوریه، بر لزوم اقدام بین المللی برای جلوگیری از تکرار کاربرد سلاح شیمیایی توسط این گروه تاکید کرد.

برخی رسانه های روسی نیز بارها از امکان کمک های برخی کشورهای منطقه حامی داعش به این گروه تروریستی برای دستیابی به سلاح شیمیایی خبر داده بودند.

افزون بر این، طبق گزارش ها داعش در اوایل عملیات تروریستی خود در سوریه و همچنین مناطق تحت تسلط در عراق به بخشی از تسلیحات شیمیایی در این کشورها دست یافته است.

شبکه خبری بی بی سی روز جمعه طی مصاحبه با یک مقام آمریکایی و به نقل از وی گزارش داد: در دولت آمریکا این باور در حال قوت گرفتن است که گروه تروریستی داعش از مواد خام شیمیایی در ساخت سلاح های شیمیایی که در عراق و سوریه به کار برده، استفاده کرده است.

کد خبر 306835

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha