همشهری آنلاین: قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ تن انواع مخدرهای سنتی و صنعتی در کشور مصرف می‌شود گفت: ۲۰ درصد افراد شاغل در محیط‌های صنعتی معتادند

خشخاش

به گزارش ایرنا، علیرضا جزینی در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر استان ایلام اظهار کرد: 243 میلیون نفر در سراسر جهان معتاد به مصرف مواد مخدر هستند که از این تعداد سالانه 200 هزار نفر بر اثر سوء مصرف جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: 60 درصد معتادان حشیش و ماری‌جوانا مصرف می‌کنند و 60 میلیون نفر نیز در جهان مصرف کننده هرویین هستند.

جزینی ادامه داد: سازمان ملل متحد برنامه‌های متعددی را برای پیشگیری و مبارزه با این بلای خانمانسوز اجرا کرده که جمهوری اسلامی ایران همکاری نزدیک و تنگاتنگی در اجرای این اهداف دارد.

وی یادآور شد: ایران اسلامی تاکنون سه هزار و 700 شهید و بیش از 12 هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است.

  • کشف 35 درصد هرویین جهان در ایران

وی تاکید کرد: 85 درصد تریاک و 35 درصد هرویین جهان در ایران کشف می‌شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته خسارت ناشی از تولید و مصرف مواد مخدر در ایران به 100 هزار میلیارد ریال می‌رسد که 47 درصد این خسارت به مصرف کنندگان، 24 درصد به دولت و 29 درصد به جامعه می‌رسد.

جزینی گفت: همچنین 65 درصد همسر آزاری‌ها، 55 درصد طلاق‌ها، 25 درصد کودک آزاری و 20 درصد جرایم مالی ناشی از مصرف مواد مخدر است.

وی با ابراز نگرانی از کاهش سن مصرف مواد مخدر در کشور به 15 سال اظهار کرد: یک درصد دانش آموزان کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که 60 درصد این تعداد شیشه مصرف می‌‌کنند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: 2،6 درصد دانشجویان وزارت علوم و 1،6 دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند.

جزینی یادآور شد: تعداد افرادی که سال 88 ماده مخدر صنعتی شیشه مصرفی می‌کردند تنها سه درصد معتادان را شامل می‌شد که هم اکنون این آمار به تعداد نگران کننده 26 درصد رسیده است.

وی تعداد معتادان شناسایی شده کشور را یک میلیون و 325 هزار نفر اعلام و تاکید کرد: تغییر نگرش در مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی بسیار نگران کننده و فاجعه آمیز است.

وی ادامه داد: مواد اولیه این مخدرهای صنعتی از خارج از کشور وارد شده ولی در آشپزخانه‌های زیرزمینی برای عرضه به مصرف کنندگان تولید می‌شود.

  • شناسایی 200 کارگاه تولید شیشه در ایران

جزینی از کشف 200 کارگاه تولید ماده مخدر شیشه از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و تاکید کرد: یک هزار و 800 کیلوگرم انواع مخدرهای صنعتی نیز در این مدت کشف شده است.

وی اضافه کرد: معتادان کشور سالانه 500 تن انواع مواد مخدر مصرف می‌کنند که ضربه بسیار بزرگی به سلامت و اقتصاد کشور وارد کرده و بخش زیادی از جمعیت فعال جامعه را از چرخه کار و فعالیت خارج می‌کند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از انعقاد تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان به منظور اجرای طرح‌های پیشگیری از شیوع این بلای خانمانسوز بویژه در میان نسل جوان و نوجوان خبر داد و گفت: 100 روستا در چهار استان کشور به منظور توسعه ورزش روستایی مشخص شده و با هماهنگی این ستاد زمینه توسعه فعالیت‌های ورزشی در این مکان‌ها فراهم می‌شود.

  • 88 درصد مراکز غیرمجاز درمان معتادان ساماندهی شدند

جزینی اظهار کرد: شش هزار مرکز درمان معتادان در سراسر کشور وجود دارد که 93 درصد این تعداد توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند.

وی افزود: وجود یک هزار و 400 مرکز درمان معتادان غیر مجاز از نگرانی‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر بود که خوشبختانه تاکنون 88 درصد این تعداد ساماندهی شده‌اند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: استفاده از سرنگ مشترک از مهمترین دلایل شیوع معتادان به بیماری‌های هپاتیت و ایدز بود که خوشبختانه با اجرای برنامه‌های پیشگیرانه درصد استفاده معتادان از سرنگ مشترک از 67 به 45 درصد کاهش یافته است.

جزینی بر لزوم شناسایی و کنترل معتادان متجاحر و خیابانی تاکید کرد و یادآور شد: کنترل ویژه این افراد در جلوگیری از ابتلای شان به بیماری‌های هپاتیت و ایذر بسیار حایز اهمیت است.

وی تقویت حرفه آموزی و اشتغالزایی برای معتادان را از برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر ذکر کرد و ادامه داد: کارآفرینانی که زمینه اشتغال معتادان بهبود یافته را فراهم کنند از تسهیلات ویژه برخوردار خواهند شد.

  • 20 درصد افراد شاغل در محیط‌های صنعتی معتادند

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: 20 درصد افرادیکه در محیط‌های صنعتی مشغول بکار هستند به انواع مواد مخدر اعتیاد داشته که باید مداخلات پیشگیرانه و درمانی در این مراکز مورد توجه جدی قرار گیرد.

جزینی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت رسانه‌ها برای آگاه سازی مردم از مخاطرات مصرف مواد مخدر و همچنین بکارگیری توان نهاد مقدس بسیج از برنامه‌های راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور است.

وی همچنین با اشاره با وجود 2 هزار و 89 سازمان مردم نهاد (سمن) در سراسر کشور گفت: این تعداد نسبت به سال گذشته 72 درصد رشد یافته‌اند که باید از توان و ظرفیت این سمن‌ها برای مقابله با بلای خانمانسوز مصرف مواد مخدر بهره برد.

کد خبر 283455

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار