همشهری آنلاین: وزیر دفاع از اهدا و آمادگی برای ارسال مجموعه‌ای از اقلام و تجهیزات نظامی و تسلیحاتی به لبنان خبر داد و گفت: مجموعه‌ای از اقلام را در اختیار ارتش لبنان قرار خواهیم داد تا ارتش این کشور را در مواجهه با گروه‌های تکفیری کمک کرده باشیم.

حسین دهقان

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، دور دوم مذاکرات سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سمیر مقبل وزیر دفاع لبنان امروز در وزارت دفاع برگزار شد.

سردار دهقان پس از دیدار با همتای لبنانی خود در جمع خبرنگاران گفت: طی 3 روز حضور وزیر دفاع لبنان در تهران مسائل منطقه‌ای و تحولاتی که فضای امنیتی را در بر می‌گرفت مورد بررسی قرار دادیم. امروز [مقابله با] جریان تکفیری صهیونیستی مورد توجه همه کسانی است که دغدغه امنیت منطقه را دارند. این جریان با حمایت دنیای غرب و برخی کشورهای منطقه قصد جنایت ضدانسانی، تخریب و از بین بردن زیرساخت‌های کشورهای مختلف از جمله سوریه و عراق را دارد، البته آنها به لبنان نیز چشم دارند.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران این اراده را دارد که با این جریانات ناامن‌ساز مقابله کند، خاطرنشان کرد: لبنان به‌عنوان یک کشور اثرگذار در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت منطقه و همچنین یکی از کشورهایی است که در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین دلیل حمایت از مردم و دولت لبنان و همچنین کمک به تجهیز ارتش لبنان برای مقابله با داعش و جریانات تکفیری تروریستی در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر دفاع در ادامه از اهدای مجموعه‌ای از اقلام تسلیحاتی به ارتش لبنان خبر داد و گفت: مجموعه‌ای از اقلام را در اختیار ارتش لبنان قرار خواهیم داد تا ارتش این کشور را در مواجهه با این جریانات کمک کنیم. این تجهیزات آماده ارسال است و براساس نیازمندی‌هایی که اعلام خواهند کرد به این کشور ارسال خواهد شد.

سردار دهقان تصریح کرد: این تجهیزات برای مقابله با گروه‌های تکفیری و داعش و حمایت از مردم و دولت لبنان ارسال می‌شود. البته این اقلام می‌بایست پس از گذراندن مراحل لازم به تصویب دولت لبنان برسد. ما همچنین آمادگی داریم در تجهیز، آموزش و انتقال تجربیات به ارتش لبنان کمک کنیم.

وی در خصوص نتایج نشست خود با همتای لبنانی‌اش اظهار داشت: ما در این سفر مسائل مختلف را بررسی کردیم و دیدگاه‌های دو طرف کاملاً مشترک بوده است.

وزیر دفاع در پاسخ به این سؤال که کمک‌های جمهوری اسلامی ایران بیشتر در کدام حوزه نظامی است، گفت: عمدتاً زمینی و برای مواجهه با جریانات تروریستی است.

سردار دهقان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر برنامه جمهوری اسلامی ایران برای مسلح کردن کرانه باختری تصریح کرد: آنچه رهبر معظم انقلاب فرمودند از سیاست‌های کلی نظام است و دستگاه‌های ذی‌ربط مأموریت خود را انجام خواهند داد. امروز جریان‌های مقاومت از استعداد و توانایی قابل قبولی برای مقابله با دشمن صهیونیستی برخوردارند و پیروزی در غزه براساس توانایی نیروهای مقاومت بود. این سیاست اعلام شده ماست که هر جایی که لازم باشد از این جریانات حمایت کنیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر درخواست سایر کشورها برای دریافت کمک‌های نظامی از جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ما اگر بخواهیم با هر کشوری در این زمینه همکاری کنیم، در این خصوص قرارداد همکاری و خرید و فروش منعقد می‌کنیم اما کمک‌های ما به لبنان متفاوت است و برای مقابله با جریانات تکفیری تروریستی است. آنچه ما در اختیار لبنان می‌گذاریم برای یک اقدام فوری به‌منظور مقابله با تهدیدات فوری است که در این راستا مباحث راهبردی مدنظر است.

سمیر مقبل وزیر دفاع لبنان نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران اظهار داشت: طی این سفر با مسئولان بلندپایه ایرانی از جمله رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، وزیر امور خارجه، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و وزیر دفاع دیدار کردیم که در این دیدارها آمادگی مسئولان ایرانی برای حمایت از ملت لبنان و خصوصاً ارتش لبنان و پشتیبانی تسلیحاتی را از نزدیک احساس کردیم.

وی افزود: در این سفر هبه‌ای را که دولت ایران برای لبنان و ارتش این کشور در نظر گرفته مورد بررسی قرار دادیم. همچنین از کارخانه صنایع دفاعی ایران بازدید کردیم که البته فقط با 10 درصد از توانمندی‌های تجهیزات دفاعی ایران آشنا شدیم.

وزیر دفاع لبنان گفت: همچنین وزیر دفاع ایران با تأمین نیازهای ارتش لبنان به‌عنوان هبه موافقت کرد که این هبه بدون قید و شرط است، اما باید تشریفات و مراحل قانونی آن طی شود و این مسئله را در هیئت دولت لبنان بررسی کنیم.

مقبل با اشاره به جلسه اخیر خود با وزیر دفاع کشورمان تصریح کرد: ایشان بر آمادگی کامل ایران در حمایت از لبنان تأکید داشتند و ما به‌دلیل حمایت دولت و ملت ایران از لبنان تشکر می‌کنیم.

کد خبر 275392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار