همشهری آنلاین: عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آمریکا از امضای اعلامیه مشترکی خبر دادند که بر اساس آن دو تیم انتخاباتی توافق کرده‌اند تا برای تشکیل "دولت وحدت ملی" برنامه‌های مشترکی را در نظر بگیرند.

امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای دومین بار در یک ماه گذشته به کابل رفت تا برای حل اختلافات به وجود آمده میان دو تیم انتخاباتی میانجی‌گری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری گفت که نقش هر دو نامزد، جدا از اینکه کدام یک رئیس جمهور خواهد شد، در آینده افغانستان حیاتی خواهد بود.

او گفت: " هر دو نامزد موافقت کرده‌اند تا با تغییر رویکرد، بر روی مشخص کردن مسیر سیاسی آینده افغانستان و مقابله با مشکلات موجود در این کشور کار کنند."

کری افزود که دو نامزد توافق کرده‌اند تا بر آینده افغانستان تمرکز کنند، نه بر خود.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا از قانون اساسی افغانستان حمایت می‌کند، بار دیگر تاکید کرد که توافق به دست آمده و ایجاد پست جدید ریاست اجرایی، در تضاد با این قانون نیست و تغییر نظام سیاسی این کشور به پارلمانی و تغییر در اختیارات رئیس جمهور نیز در آن مطرح نشده است.

به گزارش بی.بی.سی هرچند هنوز جزئیات توافقنامه امضاء شده بین دو نامزد مشخص نیست اما نفس امضای چنین سند مکتوبی در شرایط بحران کنونی را می‌توان گام بلندی برای عبور از بحران سیاسی در افغانستان تلقی کرد.

از لحن و فحوای کلام نامزدان مشخص بود که این توافقنامه صلاحیت و اختیارات رئیس اجرایی را مشخص کرده است، چیزی که تاکنون مانع عمده پیشرفت مذاکرات بین دو نامزد بود.

با آنکه توافق بر سر جزئیات این سند، کار سختی را از هر دو نامزد و هر دو تیم می‌طلبد، اما اشاره‌های نامزدان به مواردی چون وضعیت سوریه و عراق و گذشته افغانستان، نشان می‌دهد که آنها واقعا به درک مشترکی از اوضاع رسیده‌اند.

به عبارت دیگر هر دو نامزد، ناگزیری‌هایی که با آن روبرو هستند را به صورت ملموسی دریافته و به این نتیجه رسیده‌اند که عبور کامل از گردونه بحران به تنهایی برای هیجکدام از آنها مقدور نیست و هر دو ناگزیرند به حداقل‌های اهدافی که قبل از انتخابات مشخص کرده بودند، تن دهند.

ممکن است افغان‌ها شاهد روی کار آمدن یک دولت موفق، یک‌دست و با برنامه مشخصی در آینده نباشند، اما حالا با اطمینان بیشتری می‌توان گفت که افغانستان ثبات سیاسی و همکاری جامعه بین‌المللی را خواهد داشت.

شعار اشرف غنی "تحول و تداوم" بود و شعار عبدالله "اصلاحات و همگرایی".

حالا مشخص شده است که دشوار به نظر می‌رسد افغان‌ها شاهد "تحول" جدی و "اصلاحات" در دولت آینده باشند، اما شکی نیست که وضعیت کنونی با "همگرایی" دو تیم، "تداوم" خواهد یافت و حداکثر دست آوردهای دهه گذشته حفظ خواهد شد.

کری گفت که پست جدید می‌تواند به فعال‌تر و موثر‌تر شدن عملکرد دولت آینده کمک کند.

توافق در مورد ایجاد پست جدید "ریاست اجرایی" که در سفر گذشته کری به کابل حاصل شد، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد تغییر نظام سیاسی افغانستان و محدود شدن صلاحیت‌های رئیس جمهور آینده به میان آورده بود.

مرحله سیاسی جدیدی در افغانستان آغاز خواهد شد

عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات افغانستان که آغاز کننده کنفرانس خبری روز جمعه بود، گفت در اعلامیه‌ای که به امضای دو نامزد رسیده، مبنای کار مشترک دو تیم مشخص شده است.

عبدالله گفت که به دنبال مذاکراتی که قبلا داشتیم، "باز هم با هم تعهد کردیم که در پیشبرد روند فنی و همچنان در مورد موافقت سیاسی بیشتر تلاش کنیم."

از زمان اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که اعتراض شدید ستاد عبدالله را به دنبال داشت، دو نامزد چندین بار با یکدیگر ملاقات کرده‌اند.

عبدالله عبدالله گفت: "ما تعهد کردیم که با هم کار کنیم."

او افزود که اعلامیه مشترک امروز برای مردم افغانستان نوید بخش است و "ما شاهد آغاز یک مرحله جدید سیاسی در کشور خواهیم بود."

بحث‌های انتخاباتی تمام شده است

اشرف غنی احمدزی، دیگر نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز گفت که "اعلامیه مشترک، نتیجه درک مشترک ما از شرایط کشور است."

احمدزی گفت" :ما به این نتیجه رسیدیم که حفظ منافع علیای کشور ایجاب می‌کند که دو تیم انتخاباتی با هم همکاری همه جانبه داشته باشند."

او از مردم خواست که اختلافات انتخاباتی را پشت سر بگذارند و گفت که از فردا (شنبه) تیم‌های وابسته به هر دو ستاد، کار مشترک بر روی "برنامه‌هایی برای آینده افغانستان" را آغاز خواهند کرد.

احمدزی با اشاره به شرایط سیاسی در منطقه گفت که ما نمی‌خواهیم افغانستان به سرنوشت عراق و سوریه دچار شود.

احمدزی همچنین گفت که روند بررسی آراء باید تا هفته دوم شهریور به پایان برسد.

هر دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کردند که آنچه در اعلامیه به امضای دو طرف رسیده، منافاتی با "قانون اساسی و ارزش‌های اسلامی و فرهنگی" افغانستان ندارد.

هرچند از زمان توافق قبلی دو نامزد انتخابات بر روی ایجاد پست جدید "ریاست اجرایی"، پرسش‌های فراوانی در مورد حدود اختیارات و صلاحیت‌های آن در چارچوب دولت آینده، مطرح شده است، اما نه وزیر امور خارجه آمریکا و نه هم نامزدان انتخابات در نشست خبری امروز به این پرسش‌ها پاسخ مشخصی ارائه نکردند.

کد خبر 268243

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha