همشهری‌ آنلاین: در جلسه مشترک کارگروه اجرایی مصوبه هیأت دولت برای مقابله با آلودگی هوا که با حضور نمایندگان تمام دستگاه ها و وزارتخانه های همکار در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد، ۱۵ متولی اصلی این اقدام مشخص شدند.

تهران میلاد

به گزارش ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط زیست انسانی این سازمان در جلسه کارگروه مشترک کارگروه اجرایی مصوبه هیات دولت برای مقابله با آلودگی هوا گفت: هیات دولت راهکارها و برنامه اجرایی مدون کاهش آلودگی هوا را در هشت محور «سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، مدیریت حمل ونقل وتقاضای سفر، پایش و پیش بینی هوا، آموزش و اطلاع رسانی و زیرساخت های شهری» به تصویب رساند و تمام نهادها و سازمان های متولی امر مکلف و موظف به اجرای تعهدات تقریر شده در برنامه هستند.

سعید متصدی درخصوص برنامه اجرایی مقابله با آلودگی هوا که در تاریخ 10 اردیبهشت ماه امسال به تصویب هیات دولت رسید، توضیح داد: برنامه فعلی از چند منظر تفاوت‌های عمده‌ای با برنامه های گذشته دارد و در برنامه جدید تلاش شده تا نواقص برنامه‌های گذشته رفع شود.

وی یادآور شد: مهم ترین وِیژگی برنامه مصوب جدید این است که برای هر اقدام، متولی خاص آن اقدام، زمان بندی دقیق اجرا و نوع فعالیت مورد نیاز مشخص شده است و نهایتا ناظر اجرا، موظف به بررسی و نظارت بر حسن اجرای برنامه است.

متصدی با بیان اینکه برنامه جدید مقابله با آلودگی هوا در 9 محور و 35 بند تهیه شده است، افزود: به منظور ایفای درست مدیریت یکپارچه برای حل موضوع، وزارتخانه های نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف به اجرای برنامه مصوب دولت به منظور مقابله با آلودگی هوا هستند.

این مقام مسوول با ذکر اهمیت تداوم جلساتی از این دست در توالی زمانی مشخص، گفت: از این پس کمیته اصلی به منظور بررسی میزان پیشرفت امور در هر وزارتخانه و نهاد با توالی زمانی یک ماهه به صورت گردشی در هر وزارتخانه تشکیل می شود و همچنین برگزاری جلسات کمیته تخصصی به ریاست یوسف رشیدی سرپرست مرکز تغییر اقلیم و آب و هوای سازمان حفاظت محیط زیست نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی موظفند اعتبارات لازم برای تحقق اقدامات موضوع را در بودجه سنواتی خود پیش‌بینی کنند.

متصدی همچنین به شرح برخی از راه حل‌های موجود برای تأمین و فعال کردن اعتبار درون سازمانی پرداخت و نمایندگان وزارتخانه‌های حاضر در جلسه نیز دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود برای اجرای هر چه بهتر برنامه‌های مصوب ارائه کردند.

کد خبر 260773
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها