شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: مقامات بهداشتی در عربستان سعودی سه مرگ دیگر ناشی از ویروس تنفسی مرس گزارش کرده اند و به این ترتیب شمار موارد مرگ و میر ناشی از این ویروس در این کشور به ۱۶۳ نفر میرسد.

MERS۴

به گزارش خبرگزاری فرانسه وب‌سایت وزارت بهداشت سعودی روز شنبه 27 اردیبهشت اعلام کرد که از هنگام ظهور مرس در عربستان سعودی در سال 2012 شمار موارد ثبت شده نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس در این کشور به 520 مورد رسیده است.

سه زن آخرین موارد مرگ و میر ناشی از مرس هستند: یک زن 48 ساله در ریاض، یک زن 67 ساله در طائف و یک زن با سن اعلام نشده در جده.

دچار شدن گروهی از کارکنان بیمارستان ملک فهد در جده به مرس در ماه گذشته باعث وحشت عمومی در این کشور شد و به برکناری رئیس این بیمارستان و وزیر بهداشت انجامید.

از جمله کشورهایی که موارد مرس از آنها گزارش شده است می‌توان به مصر، اردن، هلند، امارات متحده عربی، آمریکا اشاره کرد، اما عمده موارد بیماری در عربستان سعودی رخ داده است.

سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که کمیته اضطراریش درباره مرس که شامل کارشناس پزشکی و بهداشتی جهانی می شوند، افزایش نگرانی خود درباره خطرات این ویروس بالقوه مرگبار را ابراز کرده است.

سازمان جهانی بهداشت از کشورهای عضو خود خواسته است اقدامات پیشگیری و کنترل عفونت خود را بهبود بخشند، دادههای بیشتری درباره مرس گردآوری کنند و برای پیشگیری از انتشار این بیماری به کشورهای آسیب‌پذیر به خصوص آفریقا تلاش کنند.

اما این سازمان هنوز درباره مرس وضعیت اضطراری بین‌المللی که متضمن انجام اقدامات شدیدی مانند محدودیتهای مسافرتی و تجاری با کشورهای مبتلا است، اعلام نکرده است.

ویروس مرس باعث عفونت ریوی میشود و بیماران دچار سرفه، اشکال در تنفس و تب میشوند، اما این بیماری همچنین ممکن است به نارسایی سریع کلیوی هم بینجامد.

کد خبر 259683

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی