جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: عربستان سعودی پنج مورد مرگ و میر دیگر ناشی از کوروناویروس عامل نشانگان تنفسی خاورمیانه (مرس ) و ۱۴ مورد عفونت جدید با آن را گزارش کرد و به این ترتیب تلفات ناشی از این بیماری در این کشور به ۱۲۸ مورد می‌رسد.

Saudi Arabia

به گزارش الجزیره سازمان جهانی بهداشت پس از ماموریت پنج روزه‌ای هیات اعزامی‌اش در جده، تخطی‌هایی از «اقدامات توصیه‌شده‌اش برای پیشگیری و کنترل عفونت» را تا حدی مسئول افزایش موارد عفونت در این شهر دانست.

مرس که برای نخستین بار در سپتامبر ۲۰۱۲ در عربستان سعودی ظهور کرد به گزارش وزارت بهداشت این کشور تاکنون ۴۶۳ نفر را در این کشور مبتلا کرده است که شامل اکثریت موارد ابتلای به این بیماری در سراسر جهان است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید افزایش اخیر در موارد عفونت با این کوروناویروس جدید به معنای «تغییر قابل‌ملاحظه در قابلیت سرایت ویروس نیست.»

به گفته این سازمان اکثریت موارد عفونت انسان به انسان در تسهیلات بهداشتی رخ داده و یک چهارم همه موارد عفونت مربوط به پرسنل مراقبت بهداشتی بوده است، بنابراین لازم است آگاهی این افراد را نسبت به این بیماری بالا برد.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در حال حاضری نیازی به بیما‌ریابی اختصاصی در نقاط ورود یا محدود کردن ورود افراد به عربستان سعودی وجود ندارد.

واکسن یا داروی ضدویروسی برای مرس که میزان مرگ و میر بیش از ۴۰ درصد بوده است، وجود ندارد.

برخی از پژوهشگران معتقدند ویروس عامل این بیماری از شترها منشا گرفته است.

کد خبر 258930

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز