همشهری‌آنلاین: رونمایی از مثنوی معنوی چهار جلدی که آخرین تصحیح نیکلسن است و با ترجمه مرحوم دکتر حسن لاهوتی منتشر شده است، روز ۱۹ اردیبهشت در نمایشگاه کتاب تهران برگزار خواهد شد.

مثنوی معنوی با تصحصح لاهوتی

به گزارش همشهری‌آنلاین  رونمایی از این اثر ارزشمند به مناسبت «روز اسناد ملی و میراث مکتوب» با حضور دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر محمود عابدی و محمد حسین ساکت در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران (مصلای تهران)، شبستان اصلی، طبقه دوم، سرای اهل قلم برگزار می شود.

مثنوی معنوی (دورۀ چهارجلدی) آخرین تصحیح رینولد .ا. نیکلسون و مقابلۀ مجدد با نسخۀ قونیه با تصحیح مجدد و ترجمه زنده یاد استاد حسن لاهوتی منتشر شد.

مثنوی معنوی، شاهکار عارف و شاعر شهیر ایران مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، سالها پیش به تصحیح عالمانه و محققانه دانشمند بزرگ انگلیسی، رینولد .ا. نیکلسون، انتشار یافت که هنوز هم موفق‌ ترین و منقح ‌ترین تصحیح مثنوی در دنیاست.

نیکلسون بعدها در پاره‌ ای از تصحیحات خود تجدیدنظر کرد و نسخه‌بدل‌ها و قرائت‌های مختلف نسخ خطی مثنوی قرن هفتم از جمله نسخه قونیه را نیز انتشار داد که همگی آنها در چاپ حاضر اعمال شده است، به نحوی که می‌توان این چاپ را آخرین تصحیح نیکلسون از مثنوی خواند، و آن را صحیح ‌ترین متن مثنوی دانست که بر اساس کهن‌ترین نسخ خطی به شیوه علمی انتقادی تصحیح شده و در دسترس پژوهندگان قرار گرفته است.

هر چند تصحیح نیکلسون از مثنوی بارها و بارها در ایران به چاپ رسیده است، اما همه این چاپ ها کاستی های فراوان پرشمار دارد.

مرحوم استاد حسن لاهوتی، در تلاشی چندین ساله، ضمن ارایه چاپی بی غلط از مثنوی تصحیح نیکلسون، مواردی افزون بر دیگر چاپ ها فراهم آورده اند از آن جمله:

- اعمال اصلاحات نیکلسون در متن مثنوی که پس از چاپ اصلی انجام شده بود.

- برگردان فارسی مقدمه های سه گانه و پاورقی های نیکلسون بر مثنوی.

-افزودن نکات مهم مندرج در شرح مثنوی نیکلسون به پاورقی های کتاب.

- درج قرائات مختلفی که نیکلسون در شرح خود به آنها اشاره کرده، در ذیل صفحات.

مثنوی معنوی دورۀ چهارجلدی آخرین تصحیح رینولد.ا. نیکلسون، و مقابلۀ مجدد با نسخۀ قونیه با تصحیح مجدد و ترجمه حسن لاهوتی در شمارگان 1000 نسخه، بهای 1200000 ریال در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شده است.

کد خبر 258853

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار