همشهری آنلاین: مراسم رونمایی از کتاب «میراث جهانی ایران» عصر جمعه ۲۶ اردیبهشت در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

مراسم رونمایی کتاب

به گزارش همشهری آنلاین، در این مراسم که با حضور جمع زیادی از هنرمندان و فرهیختگان و همچنین برخی از مدیران سازمان میراث فرهنگی صورت گرفت، ابتدا «سهیل محمودی» به عنوان مجری به معرفی برنامه پرداخت و پس از آن دکتر "محمدرضا سعیدآبادی" دبیرکل یونسکو در ایران با حضور روی صحنه ضمن خوش آمدگویی و تشکر از حضور میهمانان در مراسم طی سخنانی عنوان کرد: امروز به یکی از آرزوهای دیرینه خود رسیده ام، چرا که همواره یکی از دغدغه های فکری من این بود که چرا با اینکه 16 اثراز کشور ما با این فرهنگ و تمدن غنی در یونسکو، به ثبت رسیده ولی تاکنون این آثار در یک مجموعه نفیس گردهم نیامده اند.

در طول این مدت با هر هنرمند و صاحب نظری راجع به این موضوع گفتگو می‌کردم تا اینکه با دو عزیز گرانقدر دکتر "فرزین رضائیان" به عنوان مدیر تولید و جمع آوری کننده این آثار و "ناصرمیرباقری" مدیر خانه فرهنگ و هنرگویا به نتیجه رسیده و حاصل آن این مجموعه نفیسی است که رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: خوشحالیم که بازتابی از میراث شکوهمند ایران زمین را با دیدگاهی نوین به تمام دوستداران فرهنگ این مرز و بوم ارائه می‌دهیم.

در ادامه مراسم "محمدحسین طالبیان"، معاون میراث فرهنگی در سخنانی کوتاه، ضمن بزرگداشت روز فردوسی و خیام از چگونگی روند شکل گیری این اثر توضیحاتی ارائه داد و با توصیفی از ایران زمین تاکید کرد که ما ایرانیان همواره باید ارزشهای گذشته را با پژوهش و مرمت شایسته پاس بداریم.

بخش دیگری از این مراسم به سخنرانی دکتر "حسین الهی قمشه ای" اختصاص داشت.

او از معرفت و دانایی و بکارگیری عقل و خرد سخن گفت و افزود: خرد مهمترین چراغ زندگی است و باید ریشه همه خرافات برچیده شود و آدمی پیرو عقل باشد.

در این صورت است که همه مردم بویژه جوانان بیشترین لذت و بهره را از زندگی می‌برند.

خوبی، مهربانی، شفقت بهتر از جاه طلبی است و تنها راه رسیدن به سعادت بشری عقل و خرد است.

وی تأکید بر اینکه نزاع، کشمکش، جنگ و دوئل ارزشی ندارد، ابراز خرسندی کرد که کشورمان ایران از این مسائل به دور است.

احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران از دیگر حاضران در این مراسم بود که به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس شورای شهر تهران ابتدا از زحماتی که در این کار ارزشمند کشیده شده، تشکر و قدردانی کرد.

سپس با بزرگداشت روز فردوسی و خیام افزود: در شاهنامه فردوسی ضرورت و عطش روح ایرانیت وزبان پارسی در هم گره خورده و اثری چون شاهنامه خلق شده و تا جهان، جهان است و ایران، ایران، این اثر جاودانه خواهد ماند.

احمد مسجدجامعی ادامه داد: ما در ایران فضاهایی داریم که اقوام و گروه های مختلف بشری آثار متمدن و هنری را از خود بر جای گذاشته اند که ما می‌توانیم به آنها پیام صلح و ضدجنگ به دنیا بدهیم که به عنوان نمونه می‌توان به گلستان معروف ارامنه که در دولاب واقع است، اشاره کنیم.

هرجا که نامی از انسانیت و عمق روح است، نام ایران است و این پیام بزرگ ایران است که به گوش جهانیان می‌رسد. نه در قالب کلام، بلکه در قالب معماری، شهرنشینی، روستانشینی و در قالب شکل های مختلف.

آخرین سخنران دکتر "فرزین رضائیان" گردآورنده، جمع آوری کننده و مدیر تولید این کتاب روی صحنه آمد و در همان ابتدا با گرامیداشت دو نفر از اساتید خود، شادروان دکتر "حسن حبیبی" که "هفت رخ فرخ ایران "را در بنیاد ایران شناسی رونمایی کرده بود و همچنین پروفسور "ریچارد فراگ" که به خاطر علاقه او به فرهنگ و هنر ایران، «علامه دهخدا» به او لقب ایران دوست داده بود، به معرفی کتاب «میراث جهانی ایران» پرداخت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که بتوانیم دو مجموعه دیگر خود را نیز با موفقیت تولید کنیم که "7000 سال مهندسی ایران" و سمفونی مولانا با عنوان «شکرستان مولانا» از آن جمله است.

از دیگر جزئیات این مراسم می توان به اجرای قطعه ای در بیات اصفهان توسط گروه موسیقی شباهنگ با صدای "غلامرضا رضایی"، پخش تیزرهایی مربوط به "شکوه تخت جمشید" و همچنین «شکوه سپاهان» و «هفت رخ فرخ ایران» اشاره کرد.

اهداء لوح سپاس توسط دکتر سعیدآبادی، احمد مسجدجامعی و دکتر الهی قمشه ای به دکتر "فرزین رضائیان" و برادران "ناصر و احسان میرباقری" پایان بخش این مراسم بود.

کد خبر 259620
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی