چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۲

مهدی تهرانی: اگرچه سینمای اردن وزنی در بین کشورهای دارای این صنعت ندارد اما کمتر کسی می‌داند فیلم‌های بزرگی در خاک این کشور تولید شده‌اند.

پترا

بین سالهای 1960 که برای اولین بار دوربین فیلمبرداری به کشور اردن وارد شد تا سال 2007 که اولین فیلم محصول بدنه‌ی سینمایی این کشور تولید‌گردید فاصله ای بیش از نیم قرن وجود دارد.

در سال 1960 دیوید لین فقید؛ فیلمساز برجسته‌ی انگلیسی؛ فیلم تاریخی  لورنس عربستان را در خاک اردن و در شهرزیبای پترا ساخت. این برای اولین بار بود که در واقع مردم آن دیار سینما را شناختند.پس از آن اما خاک اردن محلی شد برای ساخت و ساز‌های تاریخی و حتی اکشن.به فهرست ذیل نگاهی بیندازید.اینها فیلم هایی هستند که از سال 1960 تا همین اواخر در اردن تولید شده‌اند و شهرها و حومه‌ی بیابانی آن؛ لوکیشن اصلی این آثار بودند:

"لورنس عربستان" ساخته‌ی دیوید لین محصول 1961 محل فیلمبرداری شهر وادی رم

"ایندیانا جونز:آخرین جنگ صلیبی" ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ محصول 1988 محل فیلمبرداری شهر پترا

"بیانیه" ساخته‌ی برایان دی پالما محصول 2007

"جنگ برای حدیثه" ساخته‌ی جیمز برومفیلد محصول 2007

"میدان بلا(قفسه درد)" ساخته‌ی کاترین بیگلو محصول 2008

"ترانسفورمرز:انتقام شکست خوردگان"ساخته‌ی مایکل بی محصول 2009

"بازی منصفانه" ساخته‌ی داگ لیمن محصول2010

طی یک دهه اخیر فعالیت‌هایی برای گسترش سینما در این کشور آغاز شد.انجمن سلطنتی فیلم اردن در سال 2003 رسما آغاز به کار کرد و هدفش تربیت فیلمساز برای بدنه‌ی در حال شکل گیری سینمای این کشور بود.نتیجه اما زود بدست آمد و 4 سال بعد فیلم "کاپیتان ابو رائد" توسط امین مطلقا ساخته شد.این فیلم اولین اثر سینمایی کشور اردن محسوب می شود. با اینهمه این انجمن برای کشورهای عربی و فیلمسازان آنها تمهیداتی را آماده کرده تا این افراد بتوانند با در اختیار داشتن امتیازاتی؛ خاک اردن را برای تولیدات سینمایی خود برگزینند. و هدف از اینکار تنها ابعاد فرهنگی بوده است.

طبق آمار سال 2013 انجمن سلطنتی فیلم اردن؛ شمار تولیدات سینمایی این کشور، 24 فیلم در سال است که البته عمده‌ی این ساخت و ساز کارهای مستند و یا فیلم‌های کوتاه می‌باشند. ضمنا طبق اعلام همین انجمن تعداد سینماروهای اردنی 500 هزار نفر در سال است.

در سال 2008 نیز مدرسه هنر و سینمای اردن افتتاح شد که در قالب یک انستیتو فعالیت می‌کند و جالب اینجاست که به فارغ التحصیلانش مدرک فوق لیسانس می‌دهد. جشنواره‌ی فیلم در اردن وجود ندارد اما همین آثار کوتاه سینمای اردن با جدیت در جشنواره‌های فیلم کشورهای عربی شرکت می کنند.

کد خبر 256066

برچسب‌ها